Jak ogrzać wodę słońcem? Nowoczesne i sprawdzone rozwiązania

Grzanie wody za darmo – hasło, które brzmi jak mrzonka? Okazuje się, że to możliwe! Naturalne źródło ciepła, czyli promienie słoneczne, oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne to bardzo udana kompilacja, dzięki której możesz sporo zaoszczędzić na bieżących rachunkach. Jak ogrzać wodę słońcem? Dlaczego warto zdecydować się na tego typu rozwiązanie? Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziesz poniżej.

Grzanie wody słońcem w domu – czy to możliwe?

Ciepła woda użytkowa dawno przestała być luksusem w polskich domach. Niestety koszty, jakie wiążą się z korzystaniem z niej rosną z roku na rok. Jeśli chcesz je zredukować, skorzystaj z alternatywnych sposobów jej ogrzewania. Okazuje się bowiem, że woda ogrzewana słońcem to nie utopijna wizja, ale ekonomiczne, ekologiczne, nowoczesne i stosunkowo łatwe do wdrożenia rozwiązanie. Pamiętaj też, że im wcześniej zdecydujesz się na jedną z opisanych niżej opcji, tym szybciej odciążysz swój domowy budżet.

Jak ogrzać wodę słońcem? Rozwiązania, z których możesz skorzystać

  • Panele słoneczne termiczne.

Systemy te, nazywane inaczej kolektorami słonecznymi, to jeden ze sposobów na grzanie wody słońcem. Na czym polega takie rozwiązanie? Woda przepływa przez kolektor, w którym absorbuje energię z promieni słonecznych, a następnie zostaje w nim podgrzana. Możesz magazynować ją w zbiorniku i wykorzystywać na przykład do mycia.

  • Pompy ciepła współpracujące z kolektorami słonecznymi.

Inny sposób na grzanie wody ze słońca to specjalne pompy ciepła połączone z panelami słonecznymi. Ogniwa fotowoltaiczne magazynują energię słoneczną, a potem transportują ją do pompy ciepła, która podnosi temperaturę cieczy.

  • Bojlery solarne.

Tego rodzaju bojler podgrzewa wodę dzięki energii słonecznej. Jest ona przechowywana w specjalnym zbiorniku. Taką wodę możesz wykorzystać do ogrzewania domu albo używać do kąpieli w wannie lub pod prysznicem, mycia rąk czy prania.

Woda ogrzewana słońcem – dlaczego warto?

Grzanie wody ze słońca niesie za sobą wiele korzyści. Oto one:

  • oszczędność pieniędzy

Choć grzanie wody słońcem przy użyciu nowoczesnych rozwiązań, takich jak termiczne panele słoneczne, wiąże się z kosztami instalacyjnymi, w dłuższej perspektywie to spora oszczędność na rachunkach. Płacisz za montaż wybranego systemu, a w zamian za to później znacznie redukujesz koszty ogrzewania wody!

  • proekologiczne rozwiązanie

Ziemia nie należy do nas – pożyczyliśmy ją od naszych dzieci i wnuków. W XXI wieku te słowa nie brzmią ani trochę górnolotnie. Ekologiczne sposoby ogrzewania domu i wody to inwestycje, które warto podejmować nie tylko z myślą o bieżących kosztach, ale także przyszłości. Pamiętaj, że woda to najważniejszy z zasobów ziemi. Z kolei energia słoneczna jest odnawialnym źródłem energii – korzystając z niej, redukujesz zapotrzebowanie na przykład na węgiel czy gaz ziemny.

  • wyższy standardu budynku

Panele słoneczne, bojlery solarne czy pompy ciepła współpracujące z kolektorami to rozwiązania, dzięki którym nie tylko zredukujesz koszty utrzymania domu, ale także podniesiesz jego standard. Pamiętaj o tym zwłaszcza wtedy, jeśli planujesz lub bierzesz pod uwagę sprzedaż nieruchomości. Wartość rynkowa takich budynków znacznie przewyższa ceny domów, w których nie ma takich instalacji.

  • trwałość

Pompy ciepła czy panele słoneczne to rozwiązania na lata. W porównaniu do klasycznych systemów ogrzewania wody ich żywotność jest znacznie dłuższa. Mało tego: koszty eksploatacji takich instalacji także są mniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *