Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki?

Zdecydowałeś się na montaż paneli słonecznych? Jeśli tak, zastanów się nad zakupem magazynu energii – urządzenia, dzięki któremu możesz korzystać z nadwyżek prądu, kiedy tylko chcesz!

Jakie rodzaje takich systemów masz do wyboru? Jaki magazyn energii do fotowoltaiki kupić? Jeśli chcesz uzyskać odpowiedzi na te pytania, przeczytaj nasz artykuł. Po jego lekturze, wybór odpowiedniego magazynu energii do fotowoltaiki będzie o wiele łatwiejszy.

Magazyn energii do fotowoltaiki – co to jest?

Magazyny energii do fotowoltaiki to rodzaj akumulatorów. Ich rolą jest magazynowanie nadwyżek energii elektrycznej generowanej przez panele słoneczne. Dzięki temu rozwiązaniu prąd zamiast trafić do sieci, może być przechowywany w Twoim prywatnym systemie. Zgromadzona w ten sposób energia przyda Ci się na przykład do zasilania awaryjnego.

Weź jednak pod uwagę, czy masz instalację typu off-grid, czyli niepodpiętą do sieci zbiorowej, czy wręcz przeciwnie. W pierwszym przypadku energia trafi do Twojego gospodarstwa domowego, a magazyn będzie działał bez przerwy. Z kolei w drugim możesz korzystać z prądu dopóki pozwolą na to zgromadzone zasoby.

Magazyny energii do fotowoltaiki a rodzaj instalacji

  • Instalacja on-grid.

Zastanawiasz się, jaki magazyn energii do fotowoltaiki podłączonej do sieci ogólnej będzie najbardziej odpowiedni? Po pierwsze zdecyduj, czy chcesz, żeby nadwyżki energii były przesyłane do wspomnianej sieci, czy do Twojego magazynu. Biorąc pod uwagę rosnące ceny prądu, korzystniejszym rozwiązaniem jest przechowywanie jej w prywatnym systemie. Dzięki temu zaoszczędzisz na kosztach zużycia energii.

  • Instalacja off-grid.

Magazyny energii z fotowoltaiki niepodpiętej do sieci energetycznej? Takie systemy instaluje się najczęściej w domkach letniskowych czy na działkach. A to dlatego, że generują one niewiele mocy. Największą zaletą takiego rozwiązania jest samodzielna praca – urządzenie nie pobiera energii z sieci, a nadwyżki prądu pozostają do Twojego użytku.

Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki?

Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki? Podpowiadamy!

Po pierwsze sprawdź, jaka jest łączna moc urządzeń w Twoim domu, które mają być zasilane takim systemem. Oszacuj także czas, w którym panele fotowoltaiczne nie będą wytwarzać prądu. Weź pod uwagę, że w Polsce przeważają pochmurne dni – jest ich około 150 w ciągu roku – wtedy instalacja produkuje energię elektryczną, ale w mniejszej ilości.

Jakie magazyny energii do fotowoltaiki masz do wyboru? Możesz zdecydować się między innymi na superkondensatory i akumulatory do instalacji fotowoltaicznej.

  • pierwsze systemy wyróżniają się długą, bo wynoszącą nawet 20 lat, żywotnością; szybkim ładowaniem i rozładowywaniem; a także wysoką odpornością na wysokie i niskie temperatury. Jednocześnie jednak nie są pozbawione wad: mają ograniczoną pojemność oraz niską gęstość energii. Dlatego nie decyduj się na nie, jeśli chcesz magazynować większą ilość energii przez dłuższy czas.
  • drugie rozwiązanie, czyli akumulatory do instalacji fotowoltaicznych to urządzenia o wysokiej sprawności – wynoszącej nawet 95%. Wybierając takie rozwiązanie, warto kupić nowoczesny system pierwszego typu, ponieważ może on przechowywać więcej energii w tej samej masie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *