@sp9nsq Rozumiem że od każdego stringu idą ci kable do jednej rozdzielni z której puszczasz na falownik przewód min 16mm2?
Od paneli do rozdzielni na strychu idą pary 6mm2. Rozdzielnia strychowa ma 3 bezpieczniki DC 32A i dodany woltomierz DC wskazówkowy 150V. Każdy z trzech stringów daje napięcie pracy 90V z prądem teoretycznym po 20A DC. Pion z tej rozdzielni do falownika to kable 2 x 20mm2 (16mm grzał się). Wcześniej miałem wskaźniki woltomierze na LED ale były teoretycznie do 100V DC i szlag je trafił, a że nie ma takich LED powyżej 100V DC, więc zamontowałem normalne wskaźniki tablicowe i jest OK. Kolejna modyfikacja to zdalne sterowanie falownikiem (bypass) na okres bezproduktywny, styczniki wyzwalane z Supla. Grzałki boilerów wodnych są sterowane stycznikami nadzorowanymi przez komparatory napięcia, aby nie dopuścić do zbytniego spadku napięcia magazynu energii. Kazdy z boilerów ma osobny komparator z ustawieniami max. 52V załącz i 48V wyłącz. Przed i po falowniku są odpowiednie skrzynki bezpiecznikowe z podlicznikami energii dla zliczania miesiecznych osiagów.
@sp9nsq Witam Kolegę. Jak praca invertera i całej instalacji PV wpływa na pracę na pasmach. Jak z zakłóceniami , są bardzo odczuwalne? Piotr 3z1p
Odpowiadajac na to pytanie:
- przez dwa lata zmieniłem cztery falowniki. Pierwsze dwa zakłócały od 1,8 do 14MHz niemiłosiernie. Potem założyłem GreenCell ale był za słaby. Teraz mam MUST PH5548 i jest idealnie (W Krakowie blisko centrum, tło S5). Wcześniej pracę falownika było "widać" jak na fotce poniżej. Nie pomagało nic, żadne wymyślne filtry itd. Po zmianie na obecny falownik - cisza!!