Ile zaoszczędzę na fotowoltaice?

Skuteczny sposób na obniżenie rachunków za prąd? Panele fotowoltaiczne! To rozwiązanie jest nie tylko ekonomiczne, ale też nowoczesne i przyjazne środowisku. Decydując się na nie, masz dostęp do prądu w Twoim gospodarstwie domowym niezależnie od pory roku i panujących warunków atmosferycznych. Brzmi zachęcająco, prawda?

Zastanawiasz się, jakie oszczędności na fotowoltaice możesz uzyskać? Chcesz wiedzieć, kiedy zwrócą się koszty takiej inwestycji? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Fotowoltaika – oszczędności dzięki energii słonecznej

Panele fotowoltaiczne, określane inaczej jako ogniwa słoneczne lub fotoogniwa, to – najkrócej mówiąc – elementy półprzewodnikowe, w których promienie słoneczne przekształcają się w prąd. Zjawisko to nazywane jest efektem fotowoltaicznym. Choć mogłoby się wydawać, że takie rozwiązanie sprawdza się tylko podczas sprzyjającej, słonecznej aury, nic bardziej mylnego! Nawet, kiedy dzień jest pochmurny, panele fotowoltaiczne wytwarzają energię z tzw. światła rozproszonego. Mało tego: dzięki przemyślanej konstrukcji, fotoogniwa są odporne na uszkodzenia – mocny wiatr, śnieg, intensywne opady deszczu nie powinny negatywnie wpłynąć na ich działanie.

Ile zaoszczędzę na fotowoltaice? Czy to się opłaca?

Podjąłeś decyzję o zainstalowaniu ogniw słonecznych i chcesz wiedzieć, na jakie oszczędności z fotowoltaiki możesz liczyć? Podpowiadamy! Jak wspomnieliśmy, panele fotowoltaiczne działają zarówno latem, jak i zimą, ale na ich wydajność wpływa między innymi to, w jak bardzo nasłonecznionym miejscu są zainstalowane. Planując taką inwestycję, koniecznie weź to pod uwagę!

Co jeszcze jest ważne? W miesiącach letnich panele produkują więcej energii, która może zostać przesłana do sieci. Wykorzystaj to, podpisując odpowiednią umowę z zakładem energetycznym. Dzięki temu jeszcze bardziej zredukujesz koszty zużycia prądu.

Jak obliczyć oszczędności z fotowoltaiki?

Jak obliczyć oszczędności z fotowoltaiki? Pamiętaj, że Twoje zyski uzależnione są od mocy danej elektrowni. Przykład? Farma generująca prąd z mocą 3kW to oszczędność około 1500 zł na rok. Zdecydowałeś się na instalację o mocy 5kW? W takim wypadku rocznie w Twojej kieszeni zostanie ponad 3000 zł. Przyjmując, że system ten ma być rozwiązaniem długoterminowym w Twoim gospodarstwie domowym, po 25-30 latach możesz szacować oszczędności na 75-100 tysięcy złotych, w zależności od tego, jaką moc ma zainstalowana elektrownia.

Oszczędności na fotowoltaice – kiedy zwracają się koszty?

Wiesz już, na jakie oszczędności z fotowoltaiki możesz liczyć, czas wyjaśnić jeszcze jedną kwestię: kiedy zwracają się koszty takiej inwestycji? Zależy to od –wspomnianej już – mocy, lokalizacji, a także powierzchni paneli. Pod uwagę musisz wziąć także inne czynniki: koszt instalacji; jakość materiałów, z  których wykonane są panele; wysokość rachunków za prąd oraz ewentualne dofinansowanie. Jak widzisz, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Można jednak powiedzieć, że średni okres oczekiwania na zwrot kosztów z takiej inwestycji wynosi od 6 do 9 lat – po tym czasie Ty i reszta domowników możecie korzystać z darmowej energii elektrycznej

1 komentarz do “Ile zaoszczędzę na fotowoltaice?

  1. Tytułem komentarza: moja instalacja off-grid miała pierwotnie z założenia obniżenie zużycia gazu: piec CO i Cwu. Efekt jest oczywisty: boiler elektryczny zasilany z inwertera i magazynu energii zminimalizował ilość spalanego gazu. Jednak do poprawnego działania instalacji potrzebnych było kilka rozwiązań własnych, zaprojektowanych indywidualnie pod potrzeby. Na przykład możliwość zdalnego lu automatycznego sterownia boilerem elektrycznym. Pierwsze przez ręczne właczanie/wyłaczanie, po drugi komparator napięcia sterujący stycznikami, aby nie dopuszczać do rozładowania magazynu poniżej dopuszczalnych wartości napięcia podczas np. chwilowych chmur! Także timer elektryczny włączający i kończący grzanie wody w określonym zakresie czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *