Gorąca prośba o pomoc, bo już nie wiem co zrobić... zastanawiam się już nad zmianą inwertera, ale najpierw kilka słów o instalacji.
Mam bank energii 24v 700 ah, który podpięty jest po inwerter SINUS pro ultra 6000. Instalacja zasilana jest na razie tylko przez agregat Tagred 3500, który daje 3kWh i ma AVR. Na wiosnę dołożę jeszcze panele, ale teraz to chyba nie ma większego sensu (instalację spiąłem w zeszłym tygodniu).
Gdy inwerter pracuje na samym banku energii, to wszystko jest w porządku. Napięcie podawane 230v, wszystko pracuje jak należy.
Problem pojawia się po podłączeniu Agregatu (według zalecanych ustawień, mam włączany program 1. [UEi] 2. [GEN] 20. [23v] 21. [27v]). Na tym programie, wygląda to tak, że sinus puszcza go przez bypass. Dostaję wtedy bezpośrednio prąd z agregatu, a akumulatory nie są ładowane (napięcie banku wynosi teraz około 25v). Niestety agregat pomimo AVR podaje (według inwertera) napięcie 230V +- 5V (na voltomierzu agregatu jest niby cały czas 229v), przez co widać lekkie miganie/mrużenie świateł.
Dla przykładu, gdy zmieniłem ustawienie w pkt. 2 z GEN na APL, to jednocześnie agregat dawał prąd do sieci i ładował akumulatory, ale znowu napięcie było niestabilne 230v +- 5 v, przez co raz światłą migały, a dwa po 13-15 sekundach inwerter przełączał się w tryb bateryjny i tak w kółko...
Spędziłem ponad 5h na ustawieniach, zmieniłem kable od agregatu do inwertera z 2,5mm2 na 4mm2, wertowałem fora i nic nie znalazłem na ten temat. Na moje laickie oko wygląda to tak, że agregat idzie cały czas Bypassem, a nie "przez" inwerter. Wydaje mi się że inwerter powinien stabilizować napięcie podawane przez agregat, następnie podawać je na sieć, a nadwyżką ładować AKU, przynajmniej tak mi się wydawało że sinus będzie pracował, ale tego bym sobie życzył.
Czy ktoś potrafiłby mi pomóc?
Hej,
Jest te z taka opcja w ustawieniach że inwerter nie ładuje akumulatorów z sieci tylko czeka na energię słoneczną.
Spróbuj tak:
Punkt 02: SOL:
Energia z paneli fotowoltaicznych jest
wykorzystywana do bezpośredniego
zasilenia podłączonego obciążenia.
Akumulatory ładowane są zgodnie z
ustawieniami z programu 5 i 10.
Jeżeli napięcie na podłączonych
akumulatorach osiągnie wartość wyższą niż
ta wybrana w programie 21 (min. przez 5
minut) i energia z paneli jest dostępna
(min. przez 5 min) to zasilacz przejdzie w
tryb bateryjny (ładowanie akumulatora
zakończy się), a obciążenie będzie
jednocześnie zasilane z akumulatorów i
paneli fotowoltaicznych.
Jeżeli napięcie na podłączonych
akumulatorach spadnie poniżej wartości
wybranej w programie 20 to zasilacz
przejdzie w tryb bypassu, obciążenie będzie
zasilane z sieci, a akumulatory będą
ładowane z paneli fotowoltaicznych.
Punkt 10: SNU:
Energia słoneczna i z sieci będą
ładować akumulator jednocześnie.
I teraz dobrze ustaw punkt 20 i 21
Dziękuję za współtworzenie forum 🙂
Subskrybuj: FotoVolty na YouTube
Polub: FotoVolty na FB
@admin dzięki za wskazówki ale to nie to...
Podpiąłem dzisiaj większe obciążenie pod agregat 600W i napięcie się ustabilizowala a światło przestało migać. Przy obciążeniu 50W nie radził sobie z utrzymaniem stałego napięcia
Zastanawiam się czy problemem nie jest częstotliwość. Bez obciążenia agregat daje 54Hz (mierzone multimetrem - ostatnia fota)? A z obciążeniem 52Hz, zas na banku energi jest 49Hz(pierwsza fota).
Agregat nie daje czystego sinusa ale on chyba jest niepotrzebnych inwerterowi, skoro on sam ma przerobić prądu o gorszym sinusie na idealny...
Jakieś pomysły jak można zmienić Hz?
Być może innym się przyda ta informacja, otóż znalazłem połowiczne rozwiązanie. Mój agregat marki TAGRED daje wyjściową częstotliwość 54Hz, przy obciążeniu 1kW spada do 53Hz, ale dopiero po obciążeniu agregatu powyżej 50% (2kW)częstotliwość jest akceptowalna przez Sinusa i wynosi 52Hz.
Druga sprawa, na ustawienia pod generator [GEN] nie są ładowane akumulatory. Podejrzewam że ten program służy jedynie do bezpośredniego przekazywania energii przez agregat. Jak zmieniłem ustawienia na [APL] i dociążyłem agregat, to zarówno prąd był podawany na sieć, jak i ładowały się akumulatory. Ich dołączenie zwiększyło obciążenie agregatu i przez to częstotliwość zjechała nawet do 50,5Hz, przez co mogłem zdjąć trochę obciążenia które zastosowałem jedynie do wystartowania systemu (używałem farelki elektrycznej).
Bede się w tym tygodniu kontaktował z serwisem firmy TAGRED i ustalę dlaczego częstotliwość podawana przez ten agregat tak się chwieje.
BYW. Jeśli używacie agregatu w bezpośrednim sąsiedztwie inwertera to uważajcie na odkręcające się śruby w zaciskach… Ja niestety straciłem mnóstwo czasu na szukanie usterki która był poluzowany zacisk. Zamówiłem maty antywibracyjne pod agregat i inwerter i zobaczę co to da.
W firmy Volt dostępny jest również stabilizator napięcia, wykorzystywany właśnie do takich agregatów.
Być może ustabilizuje kwestię związana z Hz
Pozdrawiam
Dziękuję za współtworzenie forum 🙂
Subskrybuj: FotoVolty na YouTube
Polub: FotoVolty na FB
Masz rację, można użyć dodatkowe sprzętu, czy wspomnianego od volta, czy np. Przetwornice częstotliwości, ale to nie ma sensu - prościej wymienić agregat na inwerterowy. Dostałem informację od serwisantów firmy TAGRED, że zwykły agregat tylko z AVR, może mieć skoki częstotliwości, stabilne 50Hz daje tylko agregat inwerterowy.
Inna sprawa to słabe ładowanie banku mocy. Przez 2h agregat podniosł napięcie z 24,4v na 24,7 (700ah). Jak jeszcze agregat chodził to napięcie na banku czy to odczytując z inwertera czy bezpośrednio na klejach wynosiło 26v, a po wyłączeniu źródła ładowania spadło do 24,7v. Przy ustawieniach inwertera 80 amper prąd ładowania, przez 2h, bank powinien dostać 160 amper, czyli niecałe 4kW, więc jego napięcie powinno wzrosnąć co najmniej do 26v. Czy dobrze rozumuję czy gdzieś popełniam błąd logiczny? Pewnie inwerter ładował niższym prądem…
Inwerter z Volt w ustawieniach ma prąd ładowania z sieci - prawdopodobnie (już nie pamiętam dokładnie) to jest 20-30 A
Dziękuję za współtworzenie forum 🙂
Subskrybuj: FotoVolty na YouTube
Polub: FotoVolty na FB
Dzięki @admin, zastanawiałem się czym się różni właśnie ta pozycja od wcześniej - 80 amper. Ta większa tyczy się paneli a niższa sieci/agregatu. Wynika z tego że mój bank ładowałby się na agregacie 23h :D. Czyli zostaje opcja awaryjna, ustawić na inwerterze program [GEN], wtedy bank mocy jest przez inwerter pomijany, a do drugiego gniazda agregatu muszę wetknąć jakiś porządny prostownik. Dobrze kminie?
Wtedy prostownik ładuje bank. Chyba że będę miał duże obciążenie to wtedy mogę używać agregatu i jednocześnie ładować bank mocy. 30A *24v daje tylko 720W na godzinie, podczas gdy mój bank mogę bezpiecznie ładować 70A (1/10c), czyli 1680 W). Im dalej w las tym chyba bardziej żałuję kupna volta, teraz wybrałbym inny inwerter.
Jeszcze jedno pytanie, jak myślicie czy lepiej rozpiąć bank energi na 14kW 12v, wtedy mógłbym ładować go bezpośrednio z agregatu, czy lepiej zostawić 7kW 24v i kupić jakiś porządny prostownik?
Udało mi się rozwiązać problem.
Tak jak pisał @admin Sinus Pro Ultra 6000 może ładować aku z sieci (lub agregatu) prądem 20a lub 30a. Przy większych bankach energii jest to wartość znikoma, przykładowo mój musiałby się ładować 24h.
Jakie było najlepsze rozwiązanie, przy braku ładowania z paneli lub innych źródeł?
Kupiłem prostownik mikroprocesorowy, który podpinam pod drugie gniazdo w agregacie i ładuje bank zarówno prostownikiem (45a), jak i inwerterem (30a). Rozwiązanie sprawdzone, więc być może komuś przyda się na przyszłość.
Ładowarka sieciowa w Ultra 6000 ma za zadanie bardziej podtrzymać napięcie na magazynie. Tutaj właśnie trzeba użyć konkretnej zewnętrznej ładowarki - dopasowanej do ilości akumulatorów.
Dobrze że się udało ogarnąć temat, pozdrawiam 🙂
Dziękuję za współtworzenie forum 🙂
Subskrybuj: FotoVolty na YouTube
Polub: FotoVolty na FB