Witam
nosze się z zakupem akku Agm od volta do zmagazynowania energii w instalacji off grid.
niestety ale nie mogę rozkminić co autor miał na myśli pisząc w instrukcji inwertera iż maksymalna pojemność akumulatorów to 200 Ah? (Klasowego lub żelowego).
instalacja akku pod inwerter to 48v, muszę kupić 4 akku 12v aby uzyskać wymagane napięcie.I teraz pytanie (nawet dwa pytania): czy nie ma opcji zakupu 4x100 Ah akku AGM (bo daje nam to 400 Ah) tylko 4x50 Ah? I czy rozbudowa banku energii np do 800 Ah (8x100 Ah) przy zachowaniu napięcia 48V w przypadku tego inwertera jest niedopuszczalne?
jaki argument (parametr) stoi za takim wymogiem w instrukcji obsługi. (Kwestia też możliwości rozbudowy do 1200 Ah, 1600 Ah w przypadku inwertera z takim wymogiem w instrukcji obsługi)
z góry dziękuje za stanowisko i zaraz po przekazaniu logicznych wyjaśnień dokonam zakupu akku.
Nie wiem co to za inwerter , ale w/g mnie mozesz wykonać bank energii nawet z 40 czy 80 akumulatorów byle napięcie było takie jakie potrzeba. W małe akumulatory nie baw się. Przemyśl sytuację , abyś potem dokładał takie same akumulatory ( ta sama pojemność i taka sama rezystancja wewnętrzna ) i najlepiej zrobić to od razu bez odkładania na pół roku czy rok. Przez ten czas akumulatory zuzyją się , Ty zauważysz utratę pojemności dołożysz nowe i będą tylko same problemy. Mówisz że chcesz kupić volta ? ...ja bym drugi raz od nich nie kupił.
Moze chodzilo ze maksymalnie 200ah jeden aku, chociaz to i tak dziwne. A pamietaj ze 4x100ah aku przy napieciu 48v to dalej 100ah czyli nawet te 200ah to 8 aku 100ah.
No z tym dokładaniem akumulatorów później tak jest że część jest już trochę wymęczona. Jednakże można podłączać równolegle kolejne pakiety baterii. Jeżeli chodzi o 48V to kup od razu 4x 220Ah i będzie spokój na jakiś dłuższy czas 🙂
Dziękuję za współtworzenie forum 🙂
Subskrybuj: FotoVolty na YouTube
Polub: FotoVolty na FB
@barios dzięki za cenne wskazówki.
co do falownika to żaden wynalazek EaSun 5kV.
Zdziwił mnie ten zapis w instrukcji a instrukcje od producenta traktuje jako wyznacznik tego co powinno się uwzględnić.
@admin dla mnie priorytetem jest inwestycja vs oczekiwane oszczędności. Rachunki za prąd oscylują w okolicy 150 zł miesięcznie co daje rocznie Ok 1800 zł. Przy zaoszczędzeniu połowy tej kwoty to po 10 latach córka 9 tys. Wychodzi bez uwzględnienia wzrostu cen energii.
nie chciał bym pchać się w instalacje OffGrid która zwróci się po 60 latach 🤗
@jafotovolt Piętą achillesową są akumulatory. Te tanie są słabe, a te lepsze są bardzo drogie. Szukaj dobrych akumulatorów do pracy cyklicznej. One mają inaczej skonstruowane płyty i ich trwałość jest dłuższa.
@barios które to są takie standardowe agm? Cykliczne? 500 cykli szału nie robi
@bober Jak widzisz , najlepsze do pracy cyklicznej , to są akumulatory grafenowe. Mają grube płyty co przekłada się na ich trwałość . 100Ah ważą 30-32 kg
Natomiast te zwykłe najtańsze AGMy ( buforowe ) przy głębokości rozładowania 80% wystarczą na pół roku. Te właśnie mają wagę poniżej 24 kg aku 100Ah.
Musisz pytać przed zakupem czy są to akumulatory do pracy: buforowej, czy cyklicznej głębokiego rozładowania.
@barios ja używam lifepo4, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z zapewnieniami że 4000 cykli bez strat nie to będę miał magazyn długie lata. Teraz mam 120 cykli a rocznie myślę że będę miał około 200 bo w zimie falownik z baterii będzie korzystał w przypadku braku napięcia w sieci.