Forum

Powiadomienia
Wyczyść

Podłączenie i zmostkowanie 3 faz w 1f

4 Posty
2 Users
0 Likes
30 Widok
(@byku1590)
Posty: 3
Active Member
Topic starter
 

Witam, przepraszam jeśli temat nie na tą grupę, ale może akurat ktoś będzie umiał pomoc🙂 mam instalacje on-grid 3f i jedynym urządzeniem obecnie korzystającym z 3f jest pompa ciepła z sprężarka typu scroll. Zastanawiam się nad podłączeniem dodatkowego falownika off-grid 1f na wypadek zaniku prądu. I moje pytania są takie: jeśli zmostkuje 3 fazy w jedną przed przełącznikiem typu agregat sieć to czy nie uszkodzi się pompa ciepła? Nie będzie próbować się uruchomić? I czy falownik on-grid będzie działać a jak nie to dlaczego? Zależy mi by napięcie było na wszystkich urządzeniach podłączonych do poszczególnych faz. Oczywiście wiem że wszystkiego nie da się włączyć ale nie chcę mieszać w szafie i przepinać wszystkiego na jedną krytyczna fazę gdzie może być wpięty falownik. Przypuszczam że pompa ciepła się nie uruchomi (i dobrze) tylko czy nie ulegnie awarii(Zdjęcie poglądowe 1) A kolejna rzecz czy jak podłącze falownik hybrydowy 1f tak jak wcześniej chciałem off-gridowy ale przed przełącznikiem agregat/sieć wlacze go do sieci (oczywiście do 1 fazy) to czy w trakcie prawidłowego działania sieci będzie produkcja z pv szła na sieć (bo korzystać nie będę ze względu że przełącznik agregat/sieć będzie przełączony na sieć), a w przypadku zaniku przełączy się przełącznik agregat/sieć i prąd będzie szedł z akumulatora na dom (foto nr 2)

Pozdrawiam i proszę o wyrozumiałość 😅

 
Opublikowany : 16/11/2023 2:51 pm
(@byku1590)
Posty: 3
Active Member
Topic starter
 
IMG 20231116 144840
IMG 20231116 144729
 
Opublikowany : 19/11/2023 3:40 pm
admin
(@admin)
Posty: 260
 

Cześć 🙂

Podpinając falownik off-grid do swojej instalacji musisz ją całkowicie odciąć od sieci. Tak samo jest z agregatem gdy chcemy się zasilić podczas braku prądu - musimy wyłączyć główny bezpiecznik.

Jeżeli Twoja pompa ciepła jest na 3 fazy a ty chcesz zasilić resztę urządzeń to moim zdaniem nie kombinowałby, nic tylko poprostu wyłącznik 3-fazowy prze pompą i temat zamknięty. Nie masz prądu -> wyłącznik główny na dół -> odłączam pompę -> załączam zasilanie awaryjne.

Mam nadzieję że dobrze zrozumiałem twój problem 🙂

 

Dziękuję za współtworzenie forum 🙂
Subskrybuj: FotoVolty na YouTube
Polub: FotoVolty na FB

 
Opublikowany : 20/11/2023 8:12 am
(@byku1590)
Posty: 3
Active Member
Topic starter
 

@admin ok, a jak wygląda sytuacja w przypadku zamontowania automatycznego przełącznika agregat/sieć bo takowy planowałem zamontować i teraz w przypadku braku zasilania przełącznik przełącza na agregat(w tym przypadku falownik off grid), co może dziać się z pompą, której nie wyłączę na bezpieczniku w skrzynce. I czy mogę zmostkowac te 3 fazy w jedną która będzie wychodzić czy to z agregatu czy to z falownika?

 
Opublikowany : 20/11/2023 11:34 am
Share: