Witam.
Zgodnie z instrukcją nie zaleca się stosowania zabezpieczeń na wyjściu AC, jaki powód tego zalecenia? - jak to wygląda w praktyce i czy to jest bezpieczne rozwiązanie, czyli brak zabezpieczenia w postaci choćby wyłącznika nadprądowego? Czy zastosowanie takiego zabezpieczenia ma wpływ na utratę gwarancji?
Cześć.
Pytanie czy ten błękitny produkt ma jakieś deklaracje zgodności urządzeń z przepisami w PL i EU.
Mówiąc bardzo ogólnie w instalacjach elektrycznych należy zachować ochronę przeciwpożarową i zminimalizować skutki i możliwości porażenia ludzi prądem elektrycznym.
Ja użytkuję dwie instalacje PV na inverterach AZO ESB i mam na wyjściach 2 polowe wyłączniki nadprądowe oraz RCD typu A z ochroną prądu wyprostowanego jednopołówkowo, zgodnie z normą w bardziej cywilizowanych krajach.
W dużym skrócie odsyłam do przepisów, hasło w Wikipedia:
Ochrona przeciwporażeniowa
Wyzwolenie takiego zabezpieczenia nie różni się od wyciągnięcia wtyczki z gniazda. Obwód prądu zostaje nagle przerwany i tyle. Nie zmienia to warunków pracy i nic w normalnych warunkach się nie uszkodzi. Przy zawarciu bez zabezpieczenia uszkodzi się bardziej niż bez zabezpieczeń.
Nie ma więc powodów aby nie montować tych zabezpieczeń.
Gdzieś kiedyś czytałem ze nie powinno się montować rużnicówki na wyjściu. Ja mam zamontowaną i ostatnio zadziałała jak należy po zalaniu się elektryki w pralce do prania
Proszę czytać instrukcję ze zrozumieniem, nie chodzi o to aby nie stosować zabezpieczeń na wyjściu AC inwertera ale o to aby nie wpinać się w istniejącą instalację elektryczną nawet poprzez zabezpieczenia. Wszystkie urządzenia mają pracować w tak zwanym układzie wyspowym czyli na oddzielnej instalacji podłączonej do wyjścia inwertera.
Witam, przepraszam, że tak po długim okresie powracam do tematu, ale tak przełożyły się czasowo mojej przygody z instalacją PV na ROD.
Powracam do tematu, bo mam nadzieję, ze w końcu uda mi się te małą instalację zrealizować.
Szanowny Kolego Kris jeśli ten tekst z Pańskiej wypowiedzi odnosi się do mojego zapytania cyt...Proszę czytać instrukcję ze zrozumieniem, nie chodzi o to aby nie stosować zabezpieczeń na wyjściu AC inwertera ale o to aby nie wpinać się w istniejącą instalację elektryczną.....
To w takim razie proszę mi wytłumaczyć ten schemat z instrukcji do Volta który zamieściłem w zapytaniu. A następnie jeśli Pan twierdzi, że nie zapoznałem się ze zrozumieniem z instrukcją do tegoż Inwertera to proszę wskazać miejsce zapisu w instrukcji które to mówi coś innego niż zamieszczony wycinek z tejże instrukcji przedstawiający wyjście AC i nie mam tu mowy o wpinaniu sie do istniejącej instalacji AC tylko wskazane są ewentualne odbiorniki.
Dlatego Ja nie pytałem o wpinanie się do istniejącej instalacji AC - poprzez wyjście AC z inwertera, bo do tego będzie osobna nowa linia, tylko o możliwość zastosowania właśnie zabezpieczenia na tej nowej nitce dla odbiorników na wyjściu z invertera. Bo w tym wypadku ten rysunek , z instrukcji mówi: że nie wolno i stad zapytanie jak powyżej, wynikające z czytania ze zrozumieniem. Pozdrawiam
Być może czytamy różne instrukcje ja się odnoszę do sinus pro 2000/4000 a i 6000/10000 a tam nic nie pisze że nie można stosować zabezpieczeń a jeśli się mylę to w którym miejscu? Dla mnie część rysunku z napisem NIE WOLNO to zobrazowanie tego tekstu cytat:
"Wyjście AC przetwornicy służy do bezpośredniego zasilania podłączonych
urządzeń w tzw. układzie wyspowym. Zabrania się podłączania wyjścia AC do
istniejącej instalacji elektrycznej (nawet poprzez zabezpieczenia różnicowo -
prądowe), a w szczególności do przewodów fazowych, neutralnych N i
różnicowo-prądowych. Takie połączenie może skutkować napięciem wstecznym
podanym na wyjście przetwornicy. Uszkodzenia spowodowane takim
połączeniem skutkują utratą gwarancji."
Osobiście w swoim off-gridzie mam zastosowane zabezpieczenia łacznie z różnicówką. Trzeba jednak wziąć pod uwagę że tu PE jest wspólne dla wyjścia jak i wejscia i wewnątrz połączone na stałe z N wyjścia, dlatego w zależności od typu sieci z różnicówką mogą być problemy.
@kris No właśnie mam problem bo zasilanie na wejściu będzie szło po zabezpieczeniu poprzez :
wyłącznik różnicowo-prądowy
ochronnik przepięć
Czytając ten rysunek
Na wyjściu z Volta będzie tylko wyłącznik nadprądowy na każdą nową nitkę z podłączonymi urządzeniami (monitoring + osprzęt do niego).
W tym przypadku nie będzie już dodatkowego wyłącznika różnicowo -prądowego oraz ochronnika przepięć - czy to będzie prawidłowe?
Cześć. Tak wygląda u mnie najbliższa okolica invertera.
Od lewej wejście Input 230VAC z sieci publicznej wraz z zabezpieczeniem. Następne licznik kWh na wejściu, kontrolka.
Dalej to co na wyjściu invertera:
- zabezpieczenie zwarciowe 2 połowe na L i N.
- RCD
- kontrolka LED na wyjściu zielonej energii.
Mam zabezpieczenia przepięciowe tuż za licznikiem publicznym oraz dalej w domu w kilku miejscach na gniazdach przepięciowe typu D.
Z tego co piszesz to urządzenia które będą podłączone pod falownik posiadają co najmniej drugą klasę ochronności, gdzie nie ma konieczności podłączenia obudowy urządzenia z przewodem ochronnym uziemiającym i sam nad prądowy powinien być wystarczający a i przydaje się aby w razie potrzeby odłączyć obwód, ale decyzja należy do ciebie.
Jeśli to do mnie to nie podałem co jest dalej i gdzie co jest uziemione a tym bardziej nie pisałem o gniazdkach i innych aparatach elektrycznych.
Prawidłowa instalacja dodatkowa offgridowa powinna posiadać wszystkie zabezpieczenia i przewody PE tak jak standardowa.
@luk-energo tak Właśnie przy zwarciu na przedłużaczu od kosiarki nie zadziałał różnicowopradowy i nawet nadpradowy B16 ,ogień poszedł 10cm ,aż spalił przewód . W serwisie Volta odpowiedzieli że nie dopuszczalne jest stosowanie różnicowo pradowych zabezpieczeń które mogę blokować nadprądowe . . Układy wyspowe IT tylko zabezpieczenie nadprądowe . sinusproultra 6000
we .
Ja mam na wyjściu nad prądowy B16 i nic więcej oczywiste w układzie wyspowym nawet raz zadziałał
@mejko Róznicówka na wyjsciu AC z inwertera nie działa tak jak w sieci domowej . Połaczenie N z PE powinno wyrzucić róznicówke tak się nie dzieje . Zdemontowałem róznicówki na wszystkich liniach AC od inwertera , i zostawilem tylko 2polowe L/N nadprądowe i przepięciówkę . Volt zajął stanowisko że nie stosowac róznicówek po stronie AC . Żadnych innych wyjaśnień technicznych ,spodziewałem sie szczegółowej informacji czy odniesienia się do literatury , Nie ma nic. Układ z inwertera daje potencjał miedzy N - PE 45V i na L -PE 65V bez natężenia prądu 0A , ale to wpływa na brak funkcji różnicówki. Może ktoś wyjaśni to.