Witam
Miał być mały system ale ... apetyt rośnie w miarę jedzenia.
Mam Sinus pro ultra 2000, dwa panele TSM-425NEG9R.28 połączone szeregowo. Za chwilę będę miał dodatkowe 2 takie same panele. 2 akumulatory ARMAC B removed link
Wszystko zainstalowane w domu na wsi, do którego przyjeżdżam do czasu do czasu.
Cel utrzymanie zasilania dla sieci komputerowej i monitoringu oraz lodówki. Dodatkowo kilka żarówek LED. W przyszłości w okresie letnim grzanie wody Atlantic Explorer AI, grzanie pompą ciepła.
Obecnie zużycie dzienne 2600 kW. Bateria wystarcza mi do 2 w nocy. Panele ładują mi akumulatory do godziny 10:00
Chciał bym aby jak najdłużej zapewnić zasilanie z paneli. Dodatkowo zabezpieczyć się na chwilowe (do godziny) wyłączenia prądu zimą.
Zastanawiam się jak najlepiej zagospodarować te dwa dodatkowe panele.
Szukam rozwiązania, które będę mógł w przyszłości rozbudować przechodząc na kompletny offgrid latem a zimą mieć minimum energii, która zapewni mi zasilanie sprzętu komputerowego oraz lodówkę.
1) Czy dodać osobne MPPT na wschód i zachód. Obecnie 2 panele są skierowane na południe. Czy mogę podłączyć MPPT bezpośrednio do akumulatora 12V? Każdy z nich będzie miała inne, chwilowe prądy ładowania, czy akumulatory nie "zgłupieją" od ciągłego doładowywania? Wiem co powiecie dlaczego nie Lipo4, zmienię na inne akumulatory za 1-2 lata.
2) Dodać kolejne panele skierowane na południe do tego inwertera. 2 stringi po dwa panele. Tylko wtedy będę miał VOC 85,8 V (mieści się w przedziale 15-105VDC), ISC 21,12 A (jest poniżej 60A) ale moc wychodzi 1812 W. Nie przewiduję podłączać więcej odbiorników niż 600W (od czasu do czasu będzie grzana woda w CWU max pobór 500W ).
3) Przejść na inny inwerter i połączyć baterie w układ 24V z BMS. Jaki sprzęt polecacie.
produkcja
pobór
grafiki dziennej pracy z systemu Shelly
Witaj na forum
Ogólnie to każdy z nas chce być niezależny od sieci przez całą dobę jak i cały rok 🙂
Jednak jest to czasami niemożliwe.
Pierwsze co to proponuję Ci przejść na 24V, akumulatory mniej dostana "po dupie" = na dłużej wystarczą.
Przykładowo dla takiego akumulatora 100Ah to pobór 100W to jest już dużo. Dlatego warto na początku projektowania swojej instalacji po prostu ją przewymiarować.
Najczęściej instalacje buduje się tak że stawiasz jeden inwerter, który ma obsłużyć całe zapotrzebowanie i do niego panele na południe z zapasem ok 30%. I do takiej instalacji "dopinamy" dodatkowe regulatory solarne z panelami w dowolnych kierunkach tak by zapewnić sobie zasilanie w wczesnych lub późnych godzinach.
Pozdrawiam
Dziękuję za współtworzenie forum 🙂
Subskrybuj: FotoVolty na YouTube
Polub: FotoVolty na FB