Witam Państwa. Jestem nowym, zielonym użytkownikiem zestawu: 1x panel Ja Solar 405W + 2x AGM 100 Ah + Volt Sinus 2500S.
Panel mam na dachu od strony południowej. Jak świeci słońce, to ciśnie 6-10 A i ok 30V. No i utrzymyje akumulatory w okolicach 25V. Zestaw zasila 2 laptopy, 2 monitory, pralke franie (jakieś 200 W) i do tego główny problem w postaci pompy głębinowej.
Fachowcy mieli wrzucić 0,7 kW, a ewidentnie wrzucili 1,4 kW (mierzyłem). I niestety przy słabych warunkach, czyli takich jak na zdjęciu poniżej:
pompa wywala mi cały zestaw. Jak poziom akumulatorów wskazuje wszystkie kreski, to podczas pompowania wskaźnik spada do jednej kreski (prawie wszystkie znikają) i pompa działa. Jak są cztery, to przeważnie kończy się piskiem i przeciążeniem.
Jak słońce świeci i mam tam około 10A, to pompa również działa.
Jak załącza się często (pompując zbiornik przeponowy), to po kilku odpaleniach też wywala zestaw mimo dobrego słońca.
Chciałby zapytać Was/poprosić o poradę od czego zacząć rozbudowywanie zestawu, żeby dało się z tego normalnie korzystać? Wywalanie zestawu przy mniejszym poziomie naładowania akumulatorów mogłoby sugerować że trzeba dokupić akumulatorów. Ale tam ciągle jest max 10-12 amper, co przy takiej ilości mogłoby sugerować kolejny panel.
Kupiłem też regulator napięcia silników, ale nie wiem czy można nim bezpiecznie zbijać moć pompy. Będę próbował jak wrócę na działkę.
Skupić się na mocniejszym ładowaniu tego co mam czy na gromadzeniu więcej w akumulatorach? W pierwszej kolejności kupić kolejny panel czy kolejne dwa akumulatory?
W ciągu dnia mogę nieco pomóc akumulatorom agregatem.
Przy tym zestawie nic nie zdziałasz za duży pobór
Jeden panel do tego zestawu to stanowczo za mało, dlatego prąd ładowania masz tylko max. 10A, koniecznie dołącz drugi szeregowo, podobnej mocy lub troszkę większej, taki aby napięcie obwodu otwartego na tych dwóch panelach było bliskie 100V ale go nie przekraczało. Pro 2500s maksymalnie może dać 40A przy dwóch panelach powinneś przekroczyć 30A. W przyszłości dokup podobny zestaw akumulatorów i koniecznie do nich balanser.
Witam ponownie. Bardzo dziękuję za porady. Mam mały update sprzętu i nadal nic z tego wszystkiego nie kumam. I nie mam wody.
Dokupiłem jeden panel Ja Solar deep blue 3 i na razie jeden dodatkowy akumulator agm 100 ah. Akumulator zapiąłem do drugiego regulatora mppt i tego drugiego panelu i małej przetwornicy 500W. Nowy panel na razie jest opary o ścianę, dlatego mało amper na zdjęciu.
Cel był/jest taki, żeby sinusa 2500 zostawić tylko na pompę i niczym nie dociążać, a laptopy i typowy lekki sprzęt pociągnąć trzecim akumulatorem LUB dokupić czwarty akumulator i wszystko zapiąć do sinusa 2500 (nie wiem co robić).
I teraz skąd te moje kombinacja:
- jak sinus 2500 + 2x agm jest naładowany na maxa to pompa bez regulatora napięcia (na pełnej mocy) idzie na trzech kreskach obciążenia i akumulatory spadają do jednej kreski. Po kilku odpaleniach wywala przeciążenie, prawdopodobnie z powodu aku.
- jak ten sam zestaw ma zdjętą moc pompy na 80% (jakieś 130V), to akumulatory spadają tylko do 3 kresek, ale obciążenie rośnie aż do czerwonego pola, mimo że pompa bierze jakieś 1200W
- a jak zbiję tą moc do 1000W (napięciem), to przetwornica w ogóle nie rusza z powodu przeciążenia.
Czyli od biedy da się korzystać z zestawu z samą pompą głębinową, jak pompa dostaje jakieś 130V i akumulatory są pod korek.
Panelu na razie nie dopinałem w szereg, bo zauważyłem że ten jeden ogarnia ładowanie dwóch akumulatorów do pełna w ciągu dnia, natomiast w pełni naładowany zestaw w nocy nie wystarczy mi na nic (nie mam ani wody ani światła).
I nie wiem czy dołożenie kolejnego panelu coś zmieni, a pary kolejnych akumulatorów nie mam. Mam tylko ten trzeci. a przy pomocy trzeciego akumulatora mam przynajmniej światło.
I nie wiem co robić. Kupować czwarty akumulator i zapinać to z drugim panelem do sinusa 2500, czy kupować sinusa 6000, bo czytałem że ktoś na dwóch panelach i dwóch akumulatorach tu na forum taką pompę zasilał i jeszcze monitoring z laptopami ogarniał.
Totalnie nie rozumiem dlaczego przy mniejszym poborze mocy pompa bardziej obciąża zestaw (chodzi o prąd?)
Nie rozumiem też dlaczego jest jej lżej jak pompa ładuje pełne 1400W, a na starcie nawet 2200W, ale akumulatory się kończą/spadają po dłuższej chwili pracy tej pompy i dlaczego akumulatorów wystarcza jak przetwornica ma krytyczne obciążenie przy tej mniejsze mocy. Kosmos.
I nie wiem jak konfigurować dalej ten zestaw, żeby podkreślam na pewno mieć światło i mieć także i wodę. Siedziec na jednym panelu i małej przetwornicy osobno, a do dwóch aku dać mocniejszego sinusa, czy dopinać kolejne aku do sinusa 2500.
Bardzo proszę o jakieś porady i sugestie.
Mam dodatkowe pytanie. Jak próbuję zapiąć przetwornicę do regulatora mppt 10A (ten mały szary) do zacisków od żarówki, to dostaję error E1 który mówi o zwarciu. Jak zapnę przetwornicę prosto do akumulatora, to regulator pokazuje że z akumulatora idzie prąd do "żarówki" czyli tych trzecich zacisków, które dawały zwarcie (error E1) i przetwornica oczywiście ładnie działa prosto z akumulatora. O co tu chodzi? To jest normalne zachowanie tego regulatora? Też od Volta.
Chciałbym jeszcze pokombinować dwoma panelami plus sinus. Doczytałem, że przy łączeniu szeregowym paneli zwiększę napięcie, a równoległym natężenie (wcześniej użyłem skrótu myślowego "prąd"). No i teraz łączenie równoległe da mi wyższy prąd, czyli to natężenie i sprawniej będę ładował cztery akumulatory (jednak zamówiłem czwarty), a co w tej sytuacji dałoby mi większe napięcie?
Sinus wyświetla 27V z jednego panelu, na akumulatorach jest jakieś 25V i co dałoby mi w kontekście tej pompy większe napięcie na panelach?
Jak wspominałem gdy dam więcej watów i volt na pompę, to siadają akukulatory ale wskażnik obciążenia ma kreskę zapasu.
A jak zdejmę wat i volt z pompy, to akumulatory ledwo, ale zipią (da się lać wodę), a obciążenie jest pod korek i nawet laptopa nie mogę dopiąć.
Jak połączyć te panele? Na pewno szeregowo? Kris?
@ramzes85 panele łączy się szeregowo co zwiększa napięcie, i zwiększa się wydajnośc inwertera, ale nie można dopuścić do przekroczenia maksymalnego napięcia które ogarnia inwerter, Twój 100v. Potem dopiero łączymy panele równolegle napięcie zostaje a zwiększa się natężenie którego też nie możesz przekroczyć w inwerterze.
@ramzes85 twój inwerter daje max 1800w mocy na sprzęt, przetworzy max ok 1200w z paneli. Sama pompa pobiera 1400w. Dobrze byłoby dać ze 4 panele po ok 400w połączyć po 2 szeregowo i złączyć równolegle.
Bardzo dziękuję za porady. Przy moim obecnym, załączonym setupie 2x panel i 2x akumulator, metodą prób i błędów ustaliłem, że zdecydowanie lepiej działają dwa panele połączone równolegle.
Połączenie szeregowe nie dało mi absolutnie nic. Podskoczyły te volty z panelu i tyle. Zestaw jak padał tak padał i dodatkowo miałem mniej amper przy ładowaniu. Natomiast przy połączeniu równoległym w momencie załączenia pompy, lekko przytłumionej regulatorem napięcia, wskaźnik baterii "wytrzymuje" obciążenie i momentalnie idzie prawie 20A prądu na wskaźniku ładowania (na sinusie). A wskaźnik obciążenia po chwili spada z fulla o jedną kreskę w dół. Czyli o ampery tutaj przede wszystkim chodziło.
Prawdopodobnie czwarty akumulator uratuje sytuację po zajściu słońca, ale jeszcze nie dokupiłem czwartego akumulatora i balansera.
I do teraz nie wiem co daje/w jakich sytuacjach coś daje więcej volt z panelu przy połączeniu szeregowym, skoro do wyprodukowania 230V przetwornicy wystarcza niecałe 30.- Inna sytuacja byłaby gdyby ktoś chciał nazbierać te 230V z paneli, ale do sinusa można zapiąć i tak max 100 czy 120.