Kiedy akumulatory są w pełni naładowane i czym to jest sygnalizowane ? Kiedy włancza się ładunek pływakowy i ograniczenie prądu ładowarki MPPT. Ustawienia BLU Sinus Pro 10000 panele max 1KW
O jakich akumulatorach mówimy?
Kwasowo-ołowiowe nowe w stanie spoczynku maja 12,8V
Jeżeli inwerter widzi że aku są na full i nie ma odbioru to ogranicza prąd ładowania. Gdy akumulator jest w pełni naładowany inwerter przechodzi do drugiej fazy czyli "float" czyli utrzymuje napięcie na bateriach. Ja w przypadku instalacji na 24V mam ustawiony ten parametr na 28,2 V.
Dziękuję za współtworzenie forum 🙂
Subskrybuj: FotoVolty na YouTube
Polub: FotoVolty na FB
Dzisiaj maksymalny prąd na bateriach około 14.00 wskakiwał na około 57.v (okolice 600W ładowania) po czym następowało ograniczenie prądu chwilowe zaćmienie spadek do 50 i rozładowywanie 200w od godziny 9 odłączony od sieci. Nie wiem czy taki skok do 57vol podczas ładowania z pv jest ok gdy ładowałem z sieci było to stabilne i utrzymywało się w 54 voltach. Nie do końca czaje te ładowanie mam instalacje od miesiąca ciężko mi załapać o co biega. Mam wrażenie też ze baterie jak było nowe trzymały lepiej a jak podłączyłem balanser to cos jest nie tak. Na początku miałem sytuacje ze naładowane trzymały cała noc poza siecią pod obciążeniem 200W teraz jest do godziny 2 w nocy i baterie 46 Volt i koniec
Baterie Volt Kwasowo-ołowiowe 4x12V 100Ah w instalacji Sinus pro 10000. 6 Paneli voltpolska 180W 18V 22V
Tak to powinno wyglądać, ładowanie natężeniem 1/10 pojemności równoległej. Czyli dla 100Ah max 10A.
Tak wygląda ładowanie dzis:
Takie prądy i Tak Balanser który z pierwszym aku jest trochę rozjechany, miałem 5 nowych i pierwszy jest podmieniony i efekt podobny wiec coś z balanserem czy wszystko jest. Edit: balanser wczoraj 13.30 13.50 13.60 13.55
Nie wiem co to za akumulatory ale wygląda że za mocno je rozładowujesz. Proponuję podnieść limit napięcia, wyższe napięcie przejścia na sieć.
Te skoki napięcia to zanik ładowania spowodowany poborem mocy przez odbiorniki lub mała mocą z PV, np. chmury.
@luk-energo Baterie Volt Kwasowo-ołowiowe 4x12V 100Ah w instalacji Sinus pro 10000 48V. 6 Paneli voltpolska 180W 18V 22V połaczonych szeregowo
Pobór ciągły w okolicach 200W. Te spadki to zaciemnienia słonca.
edit: przejście na sieć 48 V
@2rek Akumulatory nie powinny być tak bardzo rozjechane. Między najlepszym i najgorszym jest już 0,5V róznicy. Jutro włącz na krótko "wyrównywanie" na kilka minut , to zobaczysz jeszcze większą różnicę.
Balanser mógłby trochę lepiej się spisywać .
Odłącz balanser i zobacz czy różnice są takie same - jeśli tak to stosowanie balansera nie ma sensu
Potem zamień akumulator 1 z 4 ? ...może cos pomoże ?
Jeżeli masz akumulatory Volta te AGM 100Ah które były po 4 stówki no to cóż. To są takie akumulatory .
Pobór mocy 200W od całkowitego naładowania , do całkowitego wyładowania czyli do napięcia 10,5V / akumulator , a przy 4 szt. 42V . To przy akumulatorach 100Ah to 4800 Wh ( czyli 20 godzin powinny wytrzymac ) .
U ciebie do napięcia 46V , to będzie jakieś ( strzelam ) 2500 Wh ( czyli jakieś 10 - 12 godzin powinny wytrzymywać .
Widocznie akumulatory nie mają już pojemności którą miały na poczatku.
Proponowałbym abys przetestował swoje akumulatory i po naładowaniu , rozładuj nawet zwykłą żarówką samochodową 55 W. do napięcia 10,5V każdy akumulator.
Wtedy będziesz wiedział na czym stoisz bez zgadywania.
Fajanie dzięki za porady. Po wczorajszym dniu mogę wyciągnąć jakieś wnioski. Tak jak pisałeś 10h do 46v tylko ze ja mam ustawione 46.5v . Ładowanie zakańczało się ograniczeniem prądu tak mi sie wydaje.
Przemianka akumulatorów na razie nie możliwa bo jestem poza instalacją nawet nie wiem jak z balanserem, moze aku sie wyrównały po stabilnym ładowaniu (pierwszy taki bezchmurny dzień). Pytanie jeszcze o ładunek pływakowy kiedy i po co.
Tak to wygląda
edit: mam godzine 10 takie wartości i właczony ładunek pływakowy
@admin float jest pod adresem 15203 charging state inverter u mnie jako ładunek pływakowy, dzis włączył sie o godz 10 na godzine przy wartości 50,5 V wiec to chyba nie jest zakończenie ładowania
@2rek 50,5V to na pewno nie jest koniec ładowania. Ale bardzo możliwe że nie było słońca i ładowarka ładowała tym czym mogła. Na pewno wiesz że ładowanie w końcowej fazie przebiega trybem stałego napięci CV. Jak już ładowarka stwierdzi że prąd pobierany przez akumulator jest niski i został osiągnięty czas utrzymania tego napięcia , ładowarka obniża do napięcia podtrzymania aby nie przeładować akumulatorów. W tym czasie jeśli pobór mocy jest nie duży na akumulatorach powinno być 54V a prąd pobierany przez akumulatory od 1 do 3 A . Ładowanie z paneli jest zupełnie inne jak ładowanie ze stałego źródła napięcie - np z sieci. Gdy przyjdzie pochmurny dzień bez słońca , naładuj akumulatory zasilając inwerter napięciem z sieci 230V Zobaczysz jak przebiega ładowanie i porównasz wykresy.
Co do ładowania - odbierasz z akumulatorów np. 2500Wh, więc musisz te 2500Wh z powrotem władować w akumulatory. Jesli robisz to prądem 10 A , to władowanie takiej energii zajmie około 5 godzin o ile panele w tym czasie ładują tylko akumulatory i nic innego nie zasilają.
O jakich akumulatorach mówimy?
Kwasowo-ołowiowe nowe w stanie spoczynku maja 12,8V
Jeżeli inwerter widzi że aku są na full i nie ma odbioru to ogranicza prąd ładowania. Gdy akumulator jest w pełni naładowany inwerter przechodzi do drugiej fazy czyli "float" czyli utrzymuje napięcie na bateriach. Ja w przypadku instalacji na 24V mam ustawiony ten parametr na 28,2 V.
Nie za dużo masz dla float ? Przypada 14,1V na akumulator
A ładowanie zasadnicze jakie ustawiłeś ?