Witam
w konfiguracji nastąpiły zmiany, wyleciał Volt - przyczyna prozaiczna nie działa hybrydowo- może źle rozumiem to pojęcie ale w momencie wyższego obciążenia niż produkcja z PV - przechodzi w bypass , odcina panele i całą moc pobiera z sieci.
Na wyposażeniu obecnie EVO-3200 i akumulatory w konfiguracji AGM30 2x12V100ah połączone szeregowo czyli 24V. Dlaczego nie LiFePo4 - bo te są nowe i zbyt duża strata przy sprzedaży. A po drugie i tu pytanie do Kolegów ten model Inwertera ma tylko jedno gniazdo komunikacyjne i do niego podłączony jest data logger. Czyli brak możliwości podłączenia banku do inwertera jeśli chodzi o jego monitorowanie - albo i tu źle rozumuję to poprosiłbym o wyprowadzenie z błędu.
Kolejny problem z którym nie potrafię sobie poradzić to jest taka sytuacja, że zestaw zasila tylko i wyłącznie: 4 x kamera+ nagrywarka + router LTE. Czyli zapotrzebowanie na poziomie 25-27W, co powoduje , ze inwerter pracuje na biegu jałowym i przez to się grzeje według mnie ma problem z czujnikiem temperatury i przez to obudowa w miejscu przetwornicy DC/AC uzyskuje więcej niż ciepłą temperaturę i mało kiedy uruchamiają się wentylatory. Nie ma możliwości sprawdzenia jego umiejscowienia bo polski dystrybutor założył plomby na śrubkach obudowy. Dlatego zastanawiam się na podłączeniem dodatkowego obciążenia załączanego choćby przez Sonoff by go przewentylować - jakaś ciekawa propozycja rozwiązania byłaby mile widziana.
Ostatni problem też związany jest z praca jałową inwertera bo kiedy w południe osiągana jest max wydajność z PV, a odbiór jest na poziomie tych 25-27W, zaczyna mrugać na czerwono dioda nad napisem ALARM. Aplikacja nie wykazuje , żadnych alarmów oraz na wyświetlaczu nie wyświetla się żaden kod błędu i tu również rozwiązaniem doraźnym który likwiduję tę uciążliwość jest podniesienie obciążenia instalacji PV. Czy to jest normalny objaw, jakie mogą być konsekwencje i czy taka sytuacja podlega pod serwis gwarancyjny? będę wdzięczny za podpowiedź. Dystrybutor jest bardzo w tym względzie oporny.
pozdrawiam Piotr
Dziwna sprawa po mojemu jakieś kocołopy,nienormalna sytuacja
Cześć,
W kwestii temperatury to słabo producent się postarał. Może zewnętrzny mały wentylator 1 do 3W 24VDC, z 28V zasilany z akumulatorów i sterowany termostatem, prostym bimetalem z histerezą.
Alarm to nie wiem, może napięcie paneli bez obciążenia jest blisko max. dla invertera.
Lub może coś z ustawieniami akumulatorów trzeba sprawdzić.
I po pierwsze multimetr w rękę i pomiary napięć. Jeśli oczywiście możesz i masz sprzęt i możliwości.
@mejko przepraszam co Kolega ma na uwadze pisząc jakieś Kocołopy?
@piokonczal chodzi mi oto że dziwna sytuacja z tego co napisałeś że coś się nagrzewa bo za małe obciążenie jakiś kosmos albo nawet mars,a chodziło mi o kocopoły
Może jest tak że nie działa pierwszy bieg wentylatorów lub włącza się przy zbyt wysokiej temperaturze, zły montaż, wada czujnika. Jest dużo możliwości.
Są na tym świecie takie rzeczy które najstarszym fizjonomom się nie śniły. Powiedział Ferdynand Kiepski.
Samochody też najczęściej się gotują w korku w mieście przy małym obciążeniu silnika.
Załóżmy że ładowarka MPPT inwertera ma swoje straty, przetwornica zjada kolejne 40W. Suma tych mocy plus to co idzie do wyjścia daje sporo ciepła.
Więc gdy w środku jest to źle zaprojektowane to będzie słabe chłodzenie pasywne i się grzeje.
@luk-energo Jak wiadomo moje doświadczenie jest w tej materii bardzo płytkie. Tak w sumie to obserwuje to tylko zdalnie, ale jeśli chodzi o mruganie tej diody czerwonej to ma miejsce wtedy gdy inwerter osiąga takie wartości jak na zdjęciu pobranym z aplikacji dla dataLoggera. Niestety instalacja jest 30km od miejsca zamieszkania i nie mam możliwości jej monitorowania na bieżąco a jedynie zdalnie. Chodzi od połowy lipca a ja w sumie byłem na miejscu z 7 razy i tylko w małym przedziale czasowym. Ale wtedy zauważyłem, że przy takich wartościach zaczyna pulsować dioda podłączenie czajnika turystycznego by zagotować wodę na kawę :
po pierwsze powodowało rozruch wentylatorów i następowało ochłodzenie obudowy na wysokości przetwornicy DC/AC;
po drugie powodowało, że dioda przestawała mrugać i wszystko wracało do normy ale po trzech godzinach można rzec jałowej pracy dioda zaczynała znowu pulsować
po trzecie uruchomienie np laptopa i wzrost konsumpcji do 200-300 W uruchamiało wentylatory i zjawisko to nie występowało oraz nie było mrugania diody
Codzienną stała konsumpcję pokazuje drugi zrzut z SmartEss jak np dzisiaj
Ten limit prądu ładowania 30A to raczej za wysoko ustawiony.
Nie wiem jak bardzo różni się AGM od zwykłego ołowiowego. Bezpiecznie to 10A, 10% z podanych Ah, aby akumulatory dłużej służyły.
@luk-energo TAk było na początku , obecnie ustawiony jest 20A ale z podziałem 10A z PV + 10A z AC. Ogólnie to dystrybutor tego modelu w polsce, który prowadzi sprzedaż zestawów czyli Inwerter +PV + AKU zaleca by zachować prawo gwarancji ustawienie 50A.
i takie przesyła zalecenia:
Instrukcja poprawnych nastaw dla falownika EV0-3200
Zmiana ustawień parametrów
01- Zmiana parametru na SbU
02- Zmiana parametru na 50 A
12- Zmiana parametru na 22.0 v
13- Zmiana parametru na 28.5 v
16- Zmiana parametru na C50
18- Zmiana parametru na b0F
19- Zmiana parametru na I- EP
Jako że kupiłem tylko inwerter od innego użytkownika który przesiadł się na model wyższy, to napisałem do dystrybutora, że ten parametr jest niezgodny z karta katalogową mojego zestawu akumulatorów i ustawiam takie ustawienie czyli 20A bo producent czyli GC zaleca max 25A.
Tak więc nie rozumiem takiego postępowania ze strony sprzedawcy- ale to nie mój problem
Np też nie rozumiem jednej rzeczy, bo np jak robiłem instalacje pod Volta to wykonałem instalacje na dwóch stringach połączonych równolegle - ograniczenie prądowe z PV czyli
- Zakres Vmp z paneli:15VDC-105VDC - zrozumiałe bo moje PV przekraczały te magiczne 105VDC
Kiedy zakupiłem tego EVO napisałem do dystrybutora zapytanie czy mogę tak podłączyć panele jak są w konfiguracji Volta i nakazał mi zmienić to na jeden string i połączyć panele szeregowo, kiedy obecny posiada taką specyfikację:
Specyfikacja EVO 3200:
- Rodzaj urządzenia: inwerter hybrydowy OFF-GRID
- Rodzaj sieci: 1 faza (230 V)
- Maks. sprawność: 98 %
Wejście/wyjście prądu przemiennego
- Nominalna moc wyjściowa: 3200 VA
- Moc nominalna: 3000 W
Wejście (DC)
- Napięcie akumulatora: 24 V
- Liczba wejść baterii: 1 szt.
- Maks. prąd wejściowy: 80 А
Panele PV
- Maks. moc wejściowa: Napięcie robocze PV 3 kW 30 – 400 V
Tak więc po długiej przepychance - zmieniłem połączenie dla świętego spokoju i zachowania gwarancji i w tej chwili mam PV w szeregu, co powoduje duże straty, gdyż pierwsze dwa panele pracują do południa a dwa pozostałe po południu, Na razie mi to nie przeszkadza, ale nie rozumiem czemu nie mogło być tak jak przy Volcie - może jestem za głupi.
Łącząc panele tak jak poprzednio mieścisz się w specyfikacji inwertera. Tym bardziej że masz stringi pod innym kątem.
Ja mam tak podłączone równolegle dodatkowe panele na ładowarkach Victron. Chodzą ładnie naprzemiennie, jedne od rana drugie od 13:00.
Ja bym to przełączył. Jeśli masz diody zwrotne w panelach to musi to działać.
Raczej masz bo już było to tak połączone.
Jeden stringi musi być w tym samym kierunku i tak samo nasłoneczniony, inaczej zacienione panele względem tych na słońcu robią za oporniki i się grzeją. Moc nie idzie w inwerter a słońca będzie teraz coraz mniej.
@luk-energo Widzisz Moje rozumowanie było podobne, ale tak napisał do mnie dystrybutor/sprzedawca:
.....Dla falownika EVO 3200 należy zastosować układ szeregowy podłączenia paneli PV niezależnie od modelu paneli !!! W innym przypadku odpowiedzialność za spowodowane uszkodzenia elementów znajdujących się na płycie głównej falownika poniesie użytkownik oraz utratę gwarancji.
Proszę się dostosować do w/w zaleceń ......
powiem szczerze do dnia dzisiejszego nie znalazłem logicznego wytłumaczenia - dlaczego tak, tak jak ten niezrozumiały zapis w tych zalecanych ustawieniach - dotyczący akumulatorów jeśli chodzi o prąd ładowania = 50A.
Obecnie mam sytuacje podobną do Twojej , myślałem aby zastosować optymalizatory Tigo-TS4-A-O, ale to koszt prawie 1100pln to troszkę mniej niż wydałem na Inwerter, nie licząc ile w plecy po sprzedaży Volta 🙁 Alternatywnie wcisnąłbym kolejne dwa PV między te dwa kierunki by zrównoważyć działanie strat z połączenia szeregowego. Ale takich już co mam nie dostanę by były wszystkie jednakowe, w tej dziedzinie jestem nowicjuszem i nie chce mi sie już więcej komplikować sobie życia, bo ta przygoda jest dla mnie nowym ale nie priorytetowym zainteresowaniem. Miało być szybko i ekonomicznie a okazało sie , że jest wolno i drogo - czyli standard. Pozdrawiam
Dwie diody w obudowie MC4 i będzie działać.
Nie potrzeba optymalizatora.