Mam podział na dwa obwody zasilania na dom. Jeden z przełączaniem zasilania między inverter a sieć PGE.
Gdy potrzebuję więcej mocy to dołączam do invertera duży string 2,4 kWp, który służy głównie do grzania wody grzałka w dwóch buforach 200l.
Myślę nad jakimś sterownikiem aby zrobić automatyczne przełączanie obwodów i łapać dużo słońca.
Tobie Piotrze proponuję przełączanie części instalacji elektrycznej na inverter gdy jest słońce i wspomaganie się dobieraniem z sieci.
Wtedy da się więcej wycisnąć z PV i zbić rachunek miesięczny kWh.
Luk no właśnie tak jak napisałeś : gdy jest słońce to większość energii z paneli się marnuje , dlatego założeniem w moim przypadku jest by w okresie od października do marca starczyło bez zbytniego ssania energii z sieci AC do której będzie wpięty układ . Falownik zapewne i tak będzie ssał cały czas prąd z sieci - choćby na doładowanie banku energii jeśli słońca nie starczy. A w tych trudnych miesiącach i tak nikogo na działce nie będzie tylko osprzęt który ma ją zabezpieczyć przez ewentualnymi szkodnikami.
W grudniu i styczniu przy chmurach średnia wydajność paneli to 5% zainstalowanych kWp.
Wtedy będzie ciężko utrzymać napięcie na akumulatorach. Wtedy bardziej jako UPS.
Na szczęście u mnie jest na działce prąd z sieci cały rok. Tak jak wspomniałem głównym zamiarem byłoby zmniejszenie zużycia w okresie letnim bo wprowadzili coś takiego, że na mamy dwie ceny prądu. Zależne są one niestety od zużycia na działce i pierwszy próg jaki został ustalony to deputat 250KWh w cenie 0.852 zł/KWh za każdą kolejną KWh cena już 1,24. Oczywiście ceny podane te są na koniec roku 2023. Z tego co informował Zarząd, ceny maja wzrosnąć od czerwca lub lipca. Moje zużycie całkowite w związku z budową na działce na koniec maja wynosi już 312KWh a sezon dopiero się zaczyna.
Mój system miał wystartować w marcu ale przeciwności losu spowodowały opóźnienie i ponownie zmuszają mnie do przerwania prac na co najmniej miesiąc. Na szczęście wczoraj udało mi sie powiesić już w miejscu docelowym String nr1 i przygotować uchwyty pod podłączenie przewodów oraz uziemić obecne panele. Jutro planuje postawić String nr 2 na ziemi na konstrukcji drewnianej. A za dwa tygodnie z doskoku na weekend zamontować inwerter, podłączyć go do sieci, podłączyć akumulatory i założyć rozdzielnicę DC i AC za inwerterem.
W związku, że działka nie jest duża (15x25m) to na razie wszystko co mogę postawić. Jeśli ten system uda się wystartować i spełni pokładane w nim oczekiwania to na jesieni czeka mnie wymiana dachu na starej wiacie która służyła za tymczasowy domek i na jej dachu zamontowałbym kolejny zestaw składający się z 8-10 paneli z nowym inwerterem by całkowicie uwolnić się od działkowej energii a wykorzystywać ją tylko do zasilania inwerterów i gdyby coś się stało z instalacją to mieć zabezpieczenie na wszelki wypadek.
Witam.
Dzisiaj jak zamierzałem, udało mi się wykonać konstrukcje pod drugi String a przy okazji operacji słonecznej (godzina13.00) jaka miała miejsce, pomierzyć oba wiszące panele. Zgodnie z tabliczką znamionową napięcie obwodu otwartego panela to wartość: 34,5VDC. Według pomiarów na tzw. żywca ( włożenie przewodów pomiarowych w konektory panela) :
- panel lewy wykazał napięcie 36,8VDC
- panel prawy wykazał napięcie 36,9VDC
Stąd moje zapytanie czy to jest prawidłowe zjawisko? nie mam z fotowoltaiką doświadczenia i wszystko to dla mnie jest nowością.
Pozdrawiam
Przepraszam pomyliłem wartości miało być :
na lewym : 38,6V
na prawym : 39,6V
Prześlij proszę zdjęcie tabliczki znamionowej.
Ważne że nie jest za mało.
Witam, niestety panele oddalone od mojego pobytu -30km.
Ale wrzucę dane - trzeba patrzeć na dane do modelu
375W
- Open Circuit Voltage (Voc) - to jest napięcie na odpietym rozłącznym panelu.
ok dziękuję za podpowiedź
@ravz na olx od gościa z Wołczyna kolega kupił ok trzy tygodnie temu od niego po 360 Zeta takie same jak moje
@mejko aa to jedno ogniwo 3,2V tak cena. Jak tak to cena się zgadza
Witam w końcu udało mi się wystartować z tym moim nieszczęsnym zestawem Volt 2000 i panele SunTech
Moja konfiguracja:
Układ łączenia (obliczenia dla STC)
|34,3VDC Vmp x 2 szt = 68,6VDC Vmp / 10,79ADC Imp| (375+375= 700W)
|34,3VDC Vmp x 2 szt = 68,6VDC Vmp / 10,79ADC Imp| (375+375= 700W)
------> 68,6VDC Vmp / 21,58ADC Imp
Niestety pożyczyłem jeden akumulator koledze, więc podpiąłem tylko jeden (jakimś dziwnym trafem zniknęły z rynku GC AGM30 12V100ah a taki szukał do kampera i akurat ruszał na wyjazd)
Ogólnie miałem problem z wystartowaniem zestawu długo piszczał, ale w końcu się udało.
Czyli tak pierwszy string na domku PV w pionie pracuje od rana do 13.00-14.00 (lipiec) i gaśnie;
drugi string za domkiem aktywuje sie 12.30 i do 19.30 (lipiec) i gaśnie.
Na razie miałem możliwość testować jeden dzień, dopiero teraz na weekend pojadę i przyjrzę się jego pracy. Na razie zostawiłem włączony zestaw i obciążyłem go monitoringiem ( trzy kamery, router wifi, nagrywarka do kamer) zdalnie wszystko pracuje ale nie mam pojęcia czy wchodzi w pobieranie prądu z sieci.
Mam taki problem, że nie mogę uruchomić Solar Power Menager - bo nie wykrywa mi złącza USB, pomimo zainstalowania sterowników z SiliconLab do USB. Laptop nie może nawiązać połączenia. Czy jest ewentualnie inny program lub możliwość zdalnie tego Volta kontrolować? Wrzucam zdjęcia z ekranu wyświetlacza oraz obu stringów. Czy mógłby ktoś zerknąć czy wszystko ok jeśli chodzi o wyświetlacz Volta - będę wdzięczny.
Kolejne zapytanie jak włączy się alarm jak to wyłączyć czy zresetować? , czy może Volt sam się resetuje jeśli ma ustawione : Reset ustawień włączony.
A może znajdzie sie ktoś, kto ewentualnie pomoże ustawić właściwe parametry.
Gdzie zapisują się alarmy i błędy?
Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za ewentualna pomoc.
WITAM
Zamierzam kupić inne panele do mojego inwertera a posiadam volta sinus pro ultra 10 000 . Pytanie jakie najlepiej kupić aby dawały dobrą moc zimą i latem. Dodam, że umieszczone są na dachu garażu przy nachyleniu ok 45 stopni, wszystkie w tą samą stronę.