Dziękuję za przyjęcie do grupy forum. Trafiłem tutaj po obejrzeniu filmów na YT, gdzie autor podał link do tego forum więc jestem.
Problem przed jakim stanąłem to chyba bardzo nie trafione inwestycje w zakresie foto-voltaiki na działkę ROD.
1. Okazyjnie zakupiłem cztery nowe panele model: SunTech Ultra S Mini 370W, Vmp=34,3V, Imp=10,79A, Voc=40,9V, Isc=11,49A.
2. Rozważałem do ich podłączenia invertery Volta i trafił mi się znowu w okazyjnej cenie do zakupu dwu miesięczny z gwarancją 22 miesięczną Sinus PRO Ultra 2000 12 removed link
3. Trzeci zakup - to już w normalnej cenie akumulator GC 12V100Ah.
Zamiarem było zmniejszenie rachunków za prąd, po instalacji bojlera 80l z grzałką o mocy 1500W oraz podniesieniem ceny za prąd przez ROD do kwoty 1,35 Kwh oraz nieszczęśliwa wymiana licznika na słupku na licznik elektroniczny w miejsce analogowego któremu skończył sie okres legalizacji. Niestety licznik ten to wariactwo , zbiera zakłócenia i nic nie jest uruchomione a on nabija impulsy, tak zbiera elektro śmieci z okolicznych działek i podbił mi zużycie. Gdzie w roku 2022 zapłaciłem przy użytkowaniu wielu narzędzi i kosiarki na prąd całe 60pln, po zmianie licznika zaś rachunek skoczył na około 400 pln a kosiarka i pod koszarka zostały zamienione na spalinowe. Obecnie od listopada do lutego podłączony jest tylko monitoring (trzy kamery) nagrywarka oraz ruter do łączności z kamerami a rachunek już nabił na kwotę 40pln.
Czytając po fakcie nieprzemyślanych zakupów oraz oglądając filmy na YT, wiem , ze popełniłem wiele błędów. Bo grzanie wody odpada wiem powinienem zakupić zielonego Volta. i dokupić panele. Więc pytanie co z tym zestawem zrobić bo i tak mam do obecnego inwertera na pewno za dużo przynajmniej o jeden panel. Czy zestaw ten spokojnie może obsłużyć mi przynajmniej monitoring, sieć wifi i kablową, laptopa do sterowania tym zestawem i ewentualnie TV i oświetlenie na ledach 12V. A może jakieś inne zastosować rozwiązanie - zastosowanie. Przyznam się , że troszkę sie tymi zakupami załamałem.
Pozdrawiam Piotr
Cd zapytania, mam to co mam więc rozważam następujące zastosowanie zakupionego zestawu:
1 . zgodnie z instrukcja do Invertera nie pozostaje mi chyba nic innego jak:
a/ połączyć trzy panele w systemie równoległym i wtedy przyjmując, że jest w stanie obsłużyć zakres Vpm z paneli = 15-105VDC oraz Ipm 60A.
To w moim przypadku dałoby to Voc 40,9V oraz Isc 3x11,49A = 34,47A.
do tego nasuwa się następujące zapytanie jakie dać zabezpieczenia na wejściu do rozdzielnicy z PV - czy w takim razie wystarczy np taki : Rozłącznik izolacyjny DC 1000V 40A 2P czy od razu wrzucić 50A2P?
A może zabezpieczyć każdy panel przed podłączeniem do: Głównego Bloku rozdzielaczy czyli mostek na szynę DIN 80A , każdy PV połączyć za pomocą Rozłącznik izolacyjny DC 1000V 16A 2P?
b/ nasuwa się też pytanie czy mogę podłączyć te trzy panele do tego Invertera, bo według autora filmu :Ile paneli podłączyć do inwertera? Inverter sinus por -2500s oraz sinus ultra 6000. Wynikało by, że tylko dwa z obecnie posiadanych.
Pomimo, że posiadany inverter napięciowo obsługuje 15-105VDC czyli z przy połączeniu równoległym u mnie było by max 40,9V, natężenie prądu mieści się - bo 60A a znowu przy połączeniu równoległym trzech paneli = 34,47A. Jednak wyliczenie 12VDC akumulator x 60A MPPT = 720W czyli w moim przypadku trzy PV po 370W = 1110W , a dopiero dwa PV = 740W co i też przekracza te magiczne 720W z wyliczenia 12x60.
Proszę o ewentualne skorygowanie mojego toku myślenia wynikłego z obejrzenia w/w filmu na YT z FotoVolty i podzielenie sie informacją ile mogę faktycznie podłączyć tych paneli bo tak naprawdę zgłupiałem. Jedno jest sprzeczne z drugim. Proszę wybaczyć ale jestem 60 latkiem i czytając ze zrozumieniem nie rozumiem z treścią obejrzanego filmu.
który obejrzałem na temat ile paneli do Invertera
Witamy na forum 🙂
Widzę że każdy ma inna przygodę z fotowoltaiką, ale wszystko sprowadza się do jednego - cena prądu 🙂
Pierwsze co to trochę pochopny zakup - inwerter ultra 2000 ma bardzo małą moc. Moc ciągła 1000 Wat. On jest odpowiedni by zasilić TV, kompa, laptopy, może jakaś mała lodówka.
Masz cztery panele więc mogłeś już po celować w ultra 6000, tam byś wyciągał max z paneli.
Także z tych urządzeń i akumulatora - jeden mały tak jak pisze wcześniej to będzie dobre dla urządzeń o małych poborach.
Jeżeli chcesz grzać jakiś bojler/wodę to albo zrobić osobną instalacje tak jak piszesz - ten zielony inwerter, albo zmienić wszystko na coś mocniejszego.
Co do drobnych urządzeń nada się i będzie działać, natomiast od razu zalecam kupno drugiego akumulatora.
Pozdrawiam 🙂
Dziękuję za współtworzenie forum 🙂
Subskrybuj: FotoVolty na YouTube
Polub: FotoVolty na FB
1. Okazyjnie zakupiłem cztery nowe panele model: SunTech Ultra S Mini 370W, Vmp=34,3V, Imp=10,79A, Voc=40,9V, Isc=11,49A.
Jeżeli masz 4 panele to bardzo dobrze, podłącz dwa w szereg - plus do minusa i takie dwa zestawy złącz równolegle.
Nie można łączyć aż tyle paneli równolegle gdyż wysoki amperaż nie jest bezpieczny.
W filmie tłumaczyłem że inwerter solarny przerabia około - napięcie akumulatora x prąd ładowania z przetwornicy solarnej. W przypadku ultra 2000 masz 12x60A = około 800 Wat, więc jeżeli dasz 2000 Wp to nic ci to nie da bo inwerter nie przerobi. Jeżeli przewymiarujesz o 30% będzie ok.
Dziękuję za współtworzenie forum 🙂
Subskrybuj: FotoVolty na YouTube
Polub: FotoVolty na FB
Jeśli dobrze rozumiem treści z Kolegi filmu oraz zapis w instrukcji.
Tylko wszystko kłóci się w moim przypadku z instrukcją do invertera, bo zaleca połączenie równoległe czyli w moim przypadku:
trzy PV = Voc 40,9 x (Isc 11,49x3) = 40.9 x 34,47 = 1409,823W - duże przewymiarowanie PV do invertera
dwa PV = Voc 40,9 x (Isc 11,49x2) = 40,9 x 23,88 = 976,692W
W przypadku połączenia szeregowego znowu jest problem:
trzy PV = Voc 40,9 x 3 = 122,7VDC - przekracza dopuszczalne napięcie 15-105VDC
dwa PV = Voc 40,9 x 2 = 81,8 VDC mieści się w zakresie dopuszczalnych napięć x Isc 11,49 = 939,882W - jest ok?
ale już w przypadku dwóch stringów po dwa PV w szeregu połączonych równolegle:
czyli (2x Voc 40,9) x ( 2 x Isc 11,49) = 81,8VDC x 22,98A zgodne z kartą katalogową invertera, ale jeśli chodzi o 1879,764W już zdecydowanie przewymiarowane w stosunku choćby do trzech PV równolegle.
Bojler odpada całkowicie, sprzedaż zestawu nie wchodzi w grę bo wiąże się z kolejna strata finansową, czyli pozostaje problem jak wykorzystać optymalnie posiadany zestaw. Ograniczyć się do dwóch PV szeregowo, czy raczej przeszacować Waty i założyć 3PV równolegle? Z tego co widzę zakup dodatkowego akumulatora będzie konieczny i szkoda , że kolega z forum już sprzedał swoje GC. Zamówiłem nowy licznik analogowy na słupek w miejsce tego elektronicznego bo to jest konieczna zmiana.
@piokonczal dwa stringi po dwa panele szeregowo i obydwa równolegle do falownika
Dziękuję Wszystkim za udzieloną pomoc.
Panie Szymonie, zrobię tak jak Pan napisał, potwierdził i zaproponował takie podłączenie również dział Volt Polska.
To mnie bardzo cieszy, że jednak da się wykorzystać te wszystkie zakupione elementy.
Jedynie musze rozważyć dodatkowy akumulator jak podpowiedział Volt, ale to się okaże po wykonaniu testowego podłączenia zestawu i poboru przez te mało potrzebujące odbiorniki. Wtedy zakupię drugi aku lub rozważę ewentualnie zakup LiFePO4 gotowca albo same ogniwa do samodzielnego złożenia zestawu.
Życzę wszystkim dużo wolnej energii.
@piokonczal kup sobie odrazu ogniwa livepo4 ja teraz kupowałem 280Ah po 385 Zeta za ogniwo a tą baterie co masz oddaj jak masz możliwość
@mejko Idzie do mnie właśnie bateria 3,5kW na LiFePO4 12V. Pod przetwornice na piecu, ale myślę do tego dostawić ze dwa panele, niech czasem coś doładuje. O tym koncepcie będę jeszcze pisał. Bez sensu to wciskanie kwasówek. Po 2 latach z 225Ah zostało mi 30%. Zamiast 10h jak na początku trzyma piec niecałe 2h.
Gość od którego to biorę projektuje te baterie na żądanie. Napięcia, pojemność jakie chcesz, cena około 6 tys za 10kW. Wysokonapięciowe drożej.
Szanowni Panowie, Szymonie i tajemniczy polobis. Zapewne tak uczynię i skieruję sie w stronę LiFePO4, ale wszystko -po woli.
Jestem po 60, zestaw jest na ROD- myślałem, że nic z niego nie będzie a na szczęście da się to wykorzystać. Wiadomo , że emerytury nie są z gumy, więc jestem teraz na etapie kompletowania Rozdzielnicy DC oraz wszelkich zabezpieczeń i bezpiecznych połączeń. Jako, że jestem krótkofalowcem to ten akumulator się nie zmarnuje i na wyjazdy w teren posłuży. Niestety jak każde hobby jest dość drogie , tym bardziej kiedy się kupiło antenę R7 Cushrafta to konto się lekko zdrenowało. Życzę panom dużo zdrowia i jak zacznę montaż to się pochwalę co uczyniłem.
Prosiłbym tylko o ewentualne informacje czy praca wentylatorów jest bardzo głośna, bo jeszcze nie zdecydowałem gdzie zamontuje inverter, czy w domku np w sypialni na antresoli czy może w łazience a może jednak zdała od domku czyli w tzw chatce narzędziowej.
Pozdrawiam i do usłyszenia
@piokonczal praca wentylatorów jest dość irytująca. Ja mam w korytarzu zamontowane bo nie mam innego lepszego miejsca . Na twoim miejscu bym dał w jakimś ciepłym miejscu zdała od pomieszczeń w których przebywasz . Najlepiej jak wszystko jest w jednym pomieszczeniu i żeby baterie były podłączone najkrótszym przewodem jak się da.
Panie Robercie bardzo dziękuje. tego się właśnie obawiałem. Czyli sypialnia odpada bo w niej mam cały system sterowania monitoringiem oraz swoje centrum łączności ze światem. Rozważałem jeszcze łazienkę, bo to najbardziej wyizolowane termicznie pomieszczenie i o zrównoważonej temperaturze.
Ostatnim wariantem jest tzw. narzędziówka ale tu niestety temperatura zależna jest od pory roku, latem gorąco a zimą zimno.
Czy ewentualnie aby wyciszyć zestaw można go zainstalować w szafie serwerowej? zastosował może ktoś takie rozwiązanie i ma w tym kierunku doświadczenie? Będę bardzo wdzięczny za ewentualne zdanie w tym zakresie.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam Panie Robercie.
Ostatnim wariantem jest tzw. narzędziówka ale tu niestety temperatura zależna jest od pory roku, latem gorąco a zimą zimno.
Czy ewentualnie aby wyciszyć zestaw można go zainstalować w szafie serwerowej?
Witamy na forum.
Montaż w pomieszczeniu z narzędziami w metalowej szafce z otworami do wentylacji to dobra opcja. Będzie cicho i bezpiecznie.
Z którego SP i QTH kolega nadaje?
3Z1P - JO73GK
O tego typie szafie myślę by wykorzystać do wstawienia całego systemu monitoringu i Volta