@darson ok spoko rozwiązanie tylko jak to potem podpiąć i ten bsm dopasować? Ile takich ogniw bym potrzebował pod 24v?
@pawel256 rozmyślałem nad tym, spiąć ogniwa razem żeby osiągnąć 24v to nie problem, tylko gorzej z tym bsm, nie robiłem jeszcze takich rzeczy to ciężko mi powiedzieć, na pewno będę się douczał, żeby to ogarnąć. A jeśli pytasz ile ogniw żeby wyszło 24v to już mówię, akurat tu na allegro ktoś sprzedaje 4 ogniwa 3,2v 300ah, napisane ze 1 ogniwo ma ok 1kw. Więc 1 ogniwo ma 3,2v i jakieś 75ah, jak zepniesz wszystkie 4 szeregowo masz 12,8v 75ah. to 8 takich daje 25,6v i 75ah. wiec np 8 ogniw spiętych w szereg 24v 75ah teraz 4 takie partie spięte równolegle daje 24v i jakies 300ah. To wychodzi że taka bateria lifepo4 6000 cykli 24v 300ah cena za to 4800zł. Plus jakiś ten bsm. Tak to wygląda, Jakby to działało na ten moment nie wiem. Czy cena dobra? patrząc ile kosztują aku lifepo4 o takich parametrach, są dużo droższe.
@darson wiesz pytam bo będę na etapie kupienia nowych Aku i nie wiem co wybrac. To jest ciekawe i dość trwałe jak widzę tylko cena tez piękna
@pawel256 no dobrze, a kup teraz 6 aku agm 100ah cykliczne co w sumie da 24v 300ah wydasz najmniej 3k i pożyją Ci 10x krócej od lifepo4, i które lepsze? sam pomyśl, ja dziś już bym nie kupił agmów, bo nie ma najmniejszego sensu, chyba że ew do pracy buforowej to wtedy ok. Wiesz jest takie powiedzenie, chytry dwa razy traci 😉. żebym wiedział jak składałem moją fotov., że te agmy są takie słabe to ich bym nie kupił, wolałby dołożyć kasy i kupić coś lepszego np te lifepo4.
Są jeszcze takie akumulatory, długo wytrzymują.
@luk-energo a w miarę dobre są? Kurde potrzebuje dość dobrych żebym nie miał powtórki z tamtymi co miałem agm
Enerblock polecał mi sprzedawca który prowadzi sprzedaż akumulatorów od zawsze, nigdy mnie nie naciągał na droższy bo lepszy.
Producent deklaruje dla ENERBLOCK AGM-GEL Hybrid z serii JDG dla pracy cyklicznej to 900cykli (DOD 50%)/ 500cykli (DOD80%)
Jeszcze lepsze są akumulatory na prawdziwej pancernej płycie, znajdziesz je w każdym markecie i magazynie w wózkach widłowych. Stosują je wszyscy producenci od małych do dużych widłaków.
@luk-energo a w miarę dobre są? Kurde potrzebuje dość dobrych żebym nie miał powtórki z tamtymi co miałem agm
Doświadczenia nie mam , ale podobno żelowe są lepsze od AGM ?
ENERBLOCK AGM-GEL Hybrid 100Ah to koszt ok 900 zł razy 6 szt to 5400 zł
No i niech to wytrzyma 3 lata....
Teraz zastanawiam się czy warto było pakować się w te panele , inwertery i akumulatory ???
@luk-energo Lifepo4 nad tym się zastanawiam ale za ogniwami ale też drogo wyjdą. Myślałem też nad bateria z wózka widłowego używana nawet tam wcześniej pisałem jaka tylko że z racji miejsca którego nie mam właśnie muszę pomyśleć nad czymś mniejszym tak powiem ale w miarę wytrzymałym.
@barios witaj. Mam dziś trochę czasu więc wychodze z pytaniem. Pamiętasz jak pisaliśmy o bezpośrednim podpięciu paneli do grzałki w bojlerze nawet zdjęcie wierzchu grzałki pokazałem i mam pytanie czy nie Spale przypadkiem tego termostatu na tej grzałce jak ona jak napisane na wierzchu jest przystosowane do napięcia zmiennego 230V. Drugie pytanie czy Aku trakcyjne z wózka widłowego nadają się jako bank energii też wystawiałem zdjęcia bo znalazłem w dobrej cenie taki Aku jak tak to do tego trzeba zastosować jak dobrze pisze bms żeby się dobrze ładowało?
@pawel256 W grzałce jest ten nastawnik temperatury i zabezpieczenie przed przegrzaniem do 90 st.Te zabezpieczenie , to rozłacznik termiczny, a ten nastawnik to chyba też działa na zasadzie odkształcenia sprężyny i po uzyskaniu zadanej temperatury rozłacza. Napięcie zmienne , od napięcia stałego różni się tym że przy zwieraniu i rozwieraniu styków mniej iskrzy między stykami , więc bardzo możliwe że styki wypalą się szybciej. Ale zawsze możesz pominąć ten termostat i wpiąć się bezpośrednio w grzałkę a jej zasilanie podawać przez oddzielny przekaźnik ze stykami dla prądu stałego , sterowany oddzielnym termostatem . Albo jeszcze inaczej . W grzałce ustawić temp np 80 st. , a z dodatkowego termostatu np z takiego jak do pompki CO za 20 zł rozłaczac obwód zasilania grzałki. Rozwiązań jest kilka . Na you tubie jest taki gościu który podłączył grzałkę do paneli , ale nie pamiętam nazwy. Poszukaj jeszcze popytaj, bo uczenie się na własnych błędach może być czasem kosztowne
Ładowanie akumulatorów - jeśli rozpatrujemy akumulatory łączone szeregowo , to prąd płynący ( prąd ładowania ) będzie jednakowy w obu akumulatorach. Natomiast napięcia jakie będa w tym czasie występowały na ich biegunach zależą od oporności wewnętrznej. Jak zastosujesz akumulatory o identycznej rezystancji wewnętrznej to napięcia też powinny być równe. Do wyrównywania napięć ale w niewielkim zakresie słuzy balanser. Natomiast zarządzaniem ładowania i rozładowania zajmuje się ten cały sinus 6000. W nim ustawiasz prąd ładowania, napięcie fazy końcowej , napięcie pływające, czy napięcie rozłączenia wskutek osiągnięcia progu dopuszczalnego rozładowania. W zalezności od typu akumulatora ustawia się odpowiednie parametry ładowania.
Czy akumulatory od wózków nadają się - nie miałem - ale myślę że tak .
@pawel256 Zobacz takie urządzenie do grzania wody - Chyba nie ma akumulatorów i kosztuje całkiem znośnie https://tooles.pl/pl/products/przetwornica-solarna-mppt-do-grzania-wody-green-boost-3000-volt-polska-233