@barios zanim rozłączyłem to włączyłem program 36 REn i na wyświetlaczu zaczęło migać E9 co to oznaczało? W instrukcji nigdzie tego nie znalazłem. To nie był błąd nic nie piszczało tylko migało
@pawel256 Włączyłes wyrównanie akumulatorów. W instrukcji przy opisie programów jest opis jak to działa. Kiedy wysyłasz aku ? ...jeden czy wszystkie ?
@barios już wysłane. Wysłałem dwa co razem w parze pracowały. Dwa zostawiłem. Zobaczę co odpowiedzą
@barios już wysłane. Wysłałem dwa co razem w parze pracowały. Dwa zostawiłem. Zobaczę co odpowiedzą
Te dwa niby dobre połącz szeregowo i zobacz jak pracują . Jak tamte wrócą , to wyślesz im następne 🤨 Tylko już nie grzej nimi grzałki . Zobacz czy sprzęt w domu chodzi i jak napięcia rozkładają się .
@barios jak narazie podpięte i wszystko działa jak należy. Podpięte są w ten sposób
Nie wiem czy jest sens dosyłać kolejne Aku. Miałem wysłać wszystkie fakt ale jak stwierdza że 3 dobre jeden zły to jeszcze kosztami przesyłki mnie obciąża a to też nie mało jest. A jak zastosuje taki regulator mocy
To dalej nie będę mógł grzać wody?
@barios na chwilę obecną 4 panele po 400w każdy połączone w dwa stringi po 2 sztuki każdy daje 45V czyli na wyjściu 90V i około 1500W ale to raczej Pan się domyśli bo Pan ma głowę na karku nie to co ja 😕
@pawel256 Ogranicz moc i spróbuj jak działa grzanie wody. Z akumulatorów możesz otrzymać ok 2kWh więc... Generalnie masz za mało akumulatorów, a i te akumulatory nie są jakieś wybitne.
W internecie nie ma PANOWANIA !!!
@barios mi chodzi tylko i wyłącznie o grzanie wody podczas dobrego słońca i gorących dni nic więcej. Tyle mi wystarczy. Zima przyjdzie będzie centralne ogrzewanie grzałka będzie odpoczywać. I przepraszam poprawie się kolego 😉
@pawel256 Do grzania wody mam dwa panele na glikol + 200 litrów zbiornik CWU. Pracuje to bez zaglądania . Jestem mega zadowolony .
Prąd to prąd. Kiedyś sąsiad podłączył bojler na krótko , bo termostat miał uszkodzony i zapomniał . Nastąpiła eksplozja , aż strop naruszyło .
@barios wiem i też jako pierwsza myśl miały być panele na glikol ale z braku miejsca na zasobnik za mały dom ta myśl tak powiem przepadła. I padło na panele fotowoltaiczne które w lecie głównie miały grzać wodę zasilić pralkę i piekarnik sporadycznie i cały czas lodówkę ale nie wiedziałem że to będzie aż taki problem z tym i bym się pewnie w to nie pchał tylko jeszcze inaczej rozmyślał. Poszły pieniądze na to pasuje żeby to popracowało trochę. A jak nie to olx i dowodzenia. Może ktoś chętny będzie chciał.
@pawel25
Zobacz akumulator AGM Buforowy: Głębokość rozładowania do 80% -250 cykli
Głebokość rozładowania do 50% - 400 cykli
Jak określić głębokość rozładowania:
Akumulator uznaje się za naładowany jesli jego napięcie wynosi 12,8V
Akumulator uznaje się za rozładowany jesli napięcie osiągnie 10,5V
Zakres pracy akumulatora wynosi 2,3V . Czyli spadek napięcia o 0,23 V mozna uznać jako 10% rozładowania
czyli 10,96V to około 80% rozładowania, a 50% rozładowania to będzie 11,65V
To jest zupełnie teoretyczna formuła którą między innymi propaguje mr.akumulator.
Ja natomiast poszedłem w trochę innym kierunku. Zmierzyłem pojemność akumulatora ( konkretnego ) i po pomiarze wyładowanych watogodzin określiłem stopień rozładowania i jakie występuje w tym czasie napięcie na jego zaciskach.
80% ( zużyte 800Wh )rozładowania w jednym badaniu wyszło przy 11,53v w drugim 11,69v
50% ( zużyte 500Wh) rozładowanie w pierwszym badaniu wyszło 12,0V a w drugim 12,1V
Teraz zobacz , jak nieopłacalne jest używanie akumulatorów
Masz 4 panele one dają ok 45V kazdy i ok 9A pradu. Połacz je szeregowo - (Plus do minusa , plus do minusa ....itd) wszystkie 4 sztuki otrzymasz otrzymasz napięcie wielkości 180V . To powinno wystarczyć do zasilania grzałki. Spróbuj w ten sposób grzać wodę . Tylko uważaj gdyż napięcie jest już niebezpieczne!!! Jak sprawdzi się ten system to tak zostawisz i latem będziesz miał ciepłą wodę, bez akumulatorów i inwertera . Natomiast pieczenie , pranie odpuść sobie. Ja co prawda częściowo używam do pieczenia i prania , ale gdy napięcie na akumulatorach spadnie do 12,45V przełącza się w bypass i dalej ciągnie prąd z sieci.
Zastanawiam się po co było mi to potrzebne. Fakt - są oszczędności w zuzyciu energii elektrycznej bo zamiast zużycia 160 kWh mam zużycie 20 kWh , W dzień wszystko chodzi - włączone komputery , radia itd . Wieczorem już nie szaleję. Ma to swoje dobre i złe strony. Lepiej mieć i korzystać z paneli z głową , jak nie mieć i płacić więcej za prąd. Nikt nie powie jak to będzie działać. Ludzie kupuja najczęsciej bez wiedzy. Też nabrałem się na te sinus 6000 , bo gdybym wiedział że to G potrafi ze słońca zrobić tylko 1,5 kW to bym szukał czegoś innego. Czekam na jesień / zimę - przywrócę zasilanie całego domu z sieci - będzie znowu normalnie. Miłej niedzieli . Jak będziesz cos wiedział o reklamacji to napisz . Pozdrowionka.
@barios ja już też mam coraz większe wątpliwości niestety po co mi to było bo to więcej kłopotu i zachodu niz to wszystko warte ale cóż zdecydowałem się na to to walczę jeszcze trochę z tym. Właśnie tak myślałem zrobić żeby grzać w ten sposób wodę nawet nad sterownikiem myślałem nie jest drogi ale byłoby jakoś bezpieczniej jakby prąd był przetworzony tylko co dalej. Czekam co się stanie z reklamacja. Zobaczę wtedy przemyśle i coś będę działał
@pawel256 Nie wiem jaką tam masz grzałkę ? Grzałka to drut oporowy i jest mu wszystko jedno czy będzie zasilany prądem stałym czy zmiennym. Aby tylko termostat włączał i wyłączał na nastawionej temperaturze. Wtedy jedziesz bez inwertera i bez akumulatora. Ma to zaletę że nie tracisz mocy w inwerterze i nie zużywa akumulatora. Wszystko co z paneli trafia do grzałki. Ja bym spróbował , tylko że nie mam grzałki 😟 Można dać dodatkowo sterownik pompy od pieca CO jako dodatkowe zabezpieczenie za parę zł.