@barios mam 4 akumulatory AGM 100Ah nowe ze sklepu a inwerter Volt sinus pro ultra 6000. Wcześniej nie miałem problemu z tym czyli że przez dzień grzałem wodę w bojlerze potem jak już woda była ciepła naładowało Aku i na noc spokojnie wystarczyło na lodówki a teraz to 3-4 w nocy alarm niski poziom baterii. Nie wiem jak mam sobie z tym poradzić i czego się złapać żeby było dobrze
@barios mam 4 akumulatory AGM 100Ah nowe ze sklepu a inwerter Volt sinus pro ultra 6000. Wcześniej nie miałem problemu z tym czyli że przez dzień grzałem wodę w bojlerze potem jak już woda była ciepła naładowało Aku i na noc spokojnie wystarczyło na lodówki a teraz to 3-4 w nocy alarm niski poziom baterii. Nie wiem jak mam sobie z tym poradzić i czego się złapać żeby było dobrze
Jeśli masz te AGMy po 399 zeta , to zmartwiłem się , bo takich mam 6 i pewnie za 3 miesiące u mnie będzie wył alarm w nocy. Napiszę co bym zrobił w takim przypadku. Po pierwsze odpuściłbym granie wody przez kilka dni. Jeden lub dwa dni ładowałbym akumulatory do pełna. Przy ładowaniu zwróciłbym uwagę czy napięcia ładowania na parze A i parze B są równe. Jeśli tak , to OK . Jesli nie , to może świadczyć i różnicy rezystancji wewnętrzych akumulatorów. Dobrze gdybyś zaopatrzył się w tester akumulatorów który mierzy rezystancje wewnętrzną i spróbował dobrać takie zestawienie akumulatorów , aby wypadkowa rezystancji obu par było jak najbardziej zbliżone. Druga rzecz to kup sobie rozładowalnice - obciążenie elektroniczne. Takie najtańsze kosztule 100 kilkanascie zł , bardzie wypasione z możliwością komunikacji z PC i rysowaniem wykresów 200 kilkanaście. Oprócz tego że te urządzonka podają pojemność w Ah to również podają ilość energii w wato godzinach Wh. Najtańsza opcja to taka jaką pokazuję na youtube watomierz modelarski oraz żarówka 55 W , ale musisz pilnować , aby nie rozładować akumulatora bardziej jak do 10,5V. Robisz to tak że po naładowaniu odstawiasz akumulator na 12 godzin w celu ustabilizowania się procesów chemicznych, następnie rozładowujesz pod kontrolą prądem 1/ 20 pojemności ( 5 amperów ) i wówczas wiesz co masz. Ja do grzania wody mam zestaw solarny na glikol . Bo z grzaniem z paneli PV to raz jest fajnie , a raz nie. Przyjdzie chmura zasłoni słońce , a wtedy grzałka doi energię z akumulatorów. Najgorsze że w tym Sinusie nie masz ograniczenia poboru prądu z akumulatora i może szarpać całkiem sporo ( 40 -50 A ) . Jakie masz ustawienia akumulatora ? USE czy fabryczne AGn ? Na YT znajdziesz film :Akumulator AGM 100AH - pomiar pojemności akumulatora w warunkach domowych na kanale Barios @Radiotechnik. Przepraszam za autoreklamę , ale może ktoś będzie chciał popatrzeć jak mozna po " Bariosowemu" dowiedzieć się ile akumulatora jest w akumulatorze.
@barios jak grzeje wodę to pilnuje jak zachodzi słońce to wyłączam grzałkę bo mam ją na inteligentnym gniazdku tak że szybka reakcja telefon w rękę i wyłączone. Raz admin pokazywał jak na czujniku światła ustawić grzanie żeby się samo zalaczylo i wyłączyło więc nie wiem czy tego nie ogarnę. Rozmawiałem z sąsiadem i może załatwi to urządzenie do badania pojemności Aku to sprawdzę co jest z nimi. Dziś trochę grzałem wodę ale było ładne słońce więc aż szkoda było nie grzać ale dałem się akumulatorom też naładować żeby problem nie wystąpił ale to się okaże po nocy czy będzie trzeba wstać czy nie. W ustawieniach inwertera ustawiłem AGn bo ustawiałem według filmu naszego admina bo bardzo fajnie tłumaczył wszystko co i jak. Jeśli o to chodzi. Kanał oglądane z wielką chęcią.
@pawel256 To sprawdź jeszcze jakie faktycznie masz napięcia na akumulatorach. W moim 6000 w poz AGn były wyższe napięcia i wybrałem USE. Zobacz program 19 odcięcie DC oraz program 20 zatrzymanie rozładowania. Może masz za wysoko ustawione ?
Tylko jest jeden szkopuł : programów 17,18,19,20,21,31 dla akumulatorów AGm, Gel , Fld , LEA nie można zmieniać - są ustawione automatycznie , w instrukcji jest tabela z napięciami .
@barios sprawdzę rano jak wrócę do domu. Jakie powinny być wartości żeby było prawidłowo? Do rana jeszcze trochę. Z domu informacji nie dostałem że coś się dzieje tam że alarm się uruchomił więc może nie będzie tak źle.
@pawel256 Programy mam poustawiane tak:
1-SOL (nie mogę rozkminić różnicy SOL vs SBU)
2-VDE
3-230
4-50hz
5-LBU
6-bYE ( bypass włączony ) Jak napięcie na aku spadnie do wartości wpisanej w progr 20 . przełącza się na sieć miejską )
7-LFD ( WYŁĄCZONE ) - jak chcesz to możesz włączyć - mam tak i nie jest to dla mnie istotne
8-EFD ( WYŁĄCZONE ) - Jak wyzej
10- OSO
11-30A ( DLA 6 AKUMULATORÓW )
13 -20A
14 - USE
17- 27,6V ( Taka wartość odpowiada napięciu 2x 13,8V mierzone na akumulatorach )
18- Nap pływające FLY - 26,6v ( taka wartość odpowiada napięciom 2x 13,3V mierzone miernikiem na akumulatorach )
19 Nap odcięcia DC - 23,0V ( taka wartość odpowiada napięciom 2x 12,0V mierzone miernikiem na akumulatorach )
20 - Zatrzymanie rozładowania -24,4 ( taka wartość odpowiada napięciom 2x 12,5V mierzone miernikiem na akumulatorach )
21 - Zatrzymanie ładowania akumulatora gdy jest sieć - nie wiem o co chodzi ? ... mam 22,9V czyli poniżej napięcia odcięcia dc, gdyż zaistniała sytuacja kiedy inwerter przełączał się na sieć i gdy akumulatory odpoczęły przełączał na akumulatory i tak powtarzał w pętli. Więc obniżyłem , ale będę dalej w miarę wolnego czasu rozpracowywał co autor miał na myśli.
22,23,24,25,27- bez znaczenia
28 - SbE ( bilans włączony )
29 - SdS
30 - wyrównanie - na razie wyłaczone EdS
31 - 28,0 V - po 14V na akumulator AGM wystarczy
32 - 10
33 - 10
35 - 7 dni ( ale te ustawienia wyrównania testowałem na starych aku kwasowych i nie należy się tym zbytnio sugerować )
Sieć mam podłączoną , ale nie zdarzyło mi się aby inwerter w nocy przełączyl się na sieć 230 z miasta.
Jak widzisz moje ustawienia traktują akumulatory delikatnie przy rozładowaniu i przy ładowaniu.
Lodówka stanąć w środku nocy nie może i musisz zwrócić uwagę na ustawienia w 17,18,19,20,21. I jeszcze raz napiszę że, to co ustawiam w inwerterze , nie odpowiada napięciom mierzonym na akumulatorach. Więc u mnie są takie dziwne napięcia .
@barios ja mam na chwilę obecną tak jak admin prawie czyli
01-SOL
02 - UPS
03-230
04- 50
05 - LBU
06 - BYE
07 - 08 wyłączone
10 - 050
11 - 60
13 - 30
14 - AGM
17 - 28,2
18 - 27
19 - 21
20 - 23,2
21 - 24,2
28 - Sbd
29 - Sd5
31 - 28,8
33 - 60
34 - 120
35 - 30d
36 - Ad5
Jak narazie nie mam podpiętego inwertera do sieci jeszcze. Punkt 11 taki bo pytałem na forum że nie mogłem 1.5kw na inwerterze wyciągnąć z paneli to admin podpowiedział żebym dał 60 i poprawiło się. Prądy doładowania aku ustawionym tak żeby przed osiągnięciem niskiego poziomu chyba alarm piszczy przy 22.9V żeby na przykład przy 23 się włączyła sieć doładowała odrobinę na przykład do 23.5 i żeby tylko przetrwać do wyjścia słońca ale żeby noc była spokojna. Jak myślisz kolego?
@pawel256 Podłacz sieć . Ten inwerter z sieci pobiera tylko 2,5W więc nie dużo. Będziesz miał lepszy komfort - zabraknie w aku , urządzenie przełączy się na sieć i nawet tego nie zauważysz . Ładowanie 60 A proponuje przestawić na sporo mniej , bo w sytuacji kiedy jest dużo slońca i rozłączasz obciążenie to te 60A jest pakowane do akumulatorów , a to na zdrowie im nie wyjdzie. Chyba że grzałka obciąża od świtu aż do zmierzchu. Rano gdy akumulatory są rozładowane raczej nie przeładujesz bo moc paneli jest mała. Ustaw normalnie 20 A i włącz bilans energii program 28 SbE. Przetestuj czy uzyskujesz 60A z ładowarki solarnej przy poborze 1,5 kW -powinno być ! .Progi odcięcia musisz dobrać , ale jeśli wybrałeś akumulator AGM to ustawienia nie działają - są domyślne. To co tam nakliksz jest bez znaczenia Aby edytować progi napięć musisz wybrać akumulator USE i wtedy dobierasz napięcia.
@barios wiesz dałem 60A bo nie mogłem przy pełnym słońcu z 4 paneli tych 1.5kw uzyskać tylko cały czas max 1kw a grzałka w bojlerze 1.5kw. Na grupie zapytałem to admin podpowiedział żeby dać 60A i sprawdzić czy Aku się nie grzeją. Do niedawna było spoko tylko ostatnio brakowało prądu co było dziwne dla mnie bo w mniej słoneczne dni naładowało Aku i wystarczyło a teraz przy ładnym słońcu brakuje. Dziwne. Spróbuję zrobić tak jak podpowiadasz. Zobaczę co się będzie działo.
@pawel256 Do grzania wody mam 2 panele na glikol + 200 litrów zasobnik cwu od 3 lat. Urządzenie jest absolutnie bezobsługowe. Nie martwię się że chmura przyjdzie i pół dnia będzie doiło z akumulatorów. Porównując grzanie wody płynem, a grzanie wody prądem z PV , nikt mnie nie przekona że granie prądem jest lepsze. Jeśli grzać wodę z PV, to bez żadnych inwerterów , tylko bezpośrednio z odpowiedniej ilości paneli , które poprzez termostat zasilają grzałkę. Co do Twoich akumulatorów , to musisz zdiagnozować ich kondycje. Możliwe że utraciły pojemność .
@barios myślałem o takim grzaniu wody przez glikol tylko nie mam gdzie zasobnika dać większego za mały dom więc padła decyzja na panele pv z inwerterem bo na grupie mają takie rozwiązanie i się sprawdza więc pomyślałem dlaczego nie u mnie. Jak widziałem innych to bank energii mają mniejszy niż ja i dawało to radę a u mnie nie? Woda nie grzała się cały dzień. Doszła do odpowiedniego momentu i potem tylko podtrzymanie ciepła w bojlerze i tyle.
@pawel256 mierzyłem zaraz po naładowaniu? Powinny odstać minimum dobę żeby wynik był dobry.
mierniki nie zawsze wszystko pokazują. Zrób test rozładowania jakaś żarówką przez określony czas wtedy będziesz wiedział w jakim stanie są akusy.
@robertokurow stały ze 4-5h tak swobodnie bo czekałem na miernik. Wiem że krótko ale sprawdziłem i takie wyniki