Witam, na wstepie fantastyczny pomysl z utworzeniem takowego forum!
Zastanawiam sie nad budowa malej fotowoltaiki, opartej o falownik hybrydowy Volt.
Posiadam 9szt paneli 250W o parametrach:
Maximum Power Current 8.2A
Maximum Power Voltage 30.5V
Open Circiut Voltage 37.4V
Planuje polaczyc szeregowo po 3 panele na string(3 stringi) z uwagi na dosc niskie maksymalne napiecie wejsciowe falownika (145V).
Pozniej dolozyc jeszcze jeden string z trzema panelami na wschod, podpiety rownolegle do reszty.
Ma szanse to dzialac?
Mam kilka obaw odnosnie takiego polaczenia, jesli jeden string da 8A to do falownika bedzie szlo max 24A, falownik bedzie oddalony o okolo 20m od instalacji, 6mm2 przewod chyba raczej nie da rady?
Co polecasz w takiej sytuacji?
Czy moze lepiej wszystko w szereg i inny falownik? Ale wtedy raczej nie zrobie stringu na wschod bo nie bede mial miejsca na dodatkowa ilosc paneli.
Instalacja u mnie zasilac ma dom, ale tylko urzadzenia o mniejszym poborze jak komputery, routery, tv itp.
Urzadzenia jak pralka, zmywarka czy indukcja planuje podpiac pod siec energetyczna.
Witam, na wstepie fantastyczny pomysl z utworzeniem takowego forum!
Dzięki, taki pomysł z uwagi że na FB jest dużo grup o tej tematyce, ale jeżeli ktoś je usunie to tracimy garść cenny informacji dla innych osób. Dlatego takie forum będzie przydatne w przyszłości.
Planuje polaczyc szeregowo po 3 panele na string(3 stringi) z uwagi na dosc niskie maksymalne napiecie wejsciowe falownika (145V).
Może się uda dać 4 w szereg? Zobacz dokładnie parametry paneli i policz napięcie w szeregu. Nie można przekroczyć 145V. Ja mam po 3 panele w szereg 385W i mam jakieś 125V max.
Im wyższe napięcie to mniejsze straty. Ja mam jeden string też 20m od regulatora i kable 4mm.
Jeżeli myślisz o kolejnym stringu na wschód to konieczne na osobnym regulatorze.
Jeżeli planujesz Volt to może od razu weź ultra 10000. Będzie na zaś.
Daje rękę uciac że tak cię nakręci że będzie kombinował żeby wszystko zasilić, oczywiście nie jednocześnie. Także inwerter jeśli nie kupiony to weź mocniejszy 🙂
Dziękuję za współtworzenie forum 🙂
Subskrybuj: FotoVolty na YouTube
Polub: FotoVolty na FB
No wlasnie licze i wychodzi 37.4x4=149,6V, wiec juz troche duzo, do tego ponoc im zimniej tym panele moga dac wyzsze napiecie, co w zimie moze zaskoczyc jesli bedzie mocne slonce.
Hmm czyli nie ma szans aby podpiac ten string wschodni do tych trzech rownolegle?
Nie chcialbym instalowac kolejnego falownika...
Ja juz jestem nakrecony, od lat fascynuje mnie fotowoltaika i chce ja miec, w zimie udalo sie kupic panele, teraz w przeciagu miesiaca stawiam wiatke i montuje panele na niej 🙂
No wlasnie licze i wychodzi 37.4x4=149,6V
masz Maximum Power Voltage 30.5V
postaw panel na pełnym słońcu i zmierz napięcie. Myślę że spokojnie 4 na string możesz spiąć w szereg.
Chcesz kupić volt ultra 6000?
Jeżeli Twoje panele mają wbudowane diody to jak najbardziej możesz zrobić jeden string na wschód a drugi na południe. W przeciwnym razie prąd będzie wracał do drugich paneli. Ja mam natomiast, dwa stringi na południe połączone w inwerter, oraz dwa stringi wschód-zachód podpięty pod osobny regulator - a wszystko do jednego magazynu energii 15kWh.
Dziękuję za współtworzenie forum 🙂
Subskrybuj: FotoVolty na YouTube
Polub: FotoVolty na FB
W sloncu maksymalne napiecie dochodzi do 37.5 - 38V(bez obciazenia), prad zwarcia okolo 8A.
Wyniki wiadomo moga miec jakis blad pomiarowy bo multimetr nie nalezy do najdrozszych. Pierwsze testy panelu przebiegly dosc spektakularnie, podpialem zarowke samochodowa, panel lezal na ziemi, slonce za lekka chmurka, zarowka lekko swiecila, w pelnym sloncu zaczela swiecic na bialo po czym wystrzelila 😉
Tak myslalem wlasnie o tym falowniku.
Jak moge sprawdzic czy panele maja diody?
Jesli nie maja to moze jakas dioda zamontowana zewnetrznie do kazdego stringu?
np: https://www.soltronik.com.pl/100ur160m-1600v-100a-anoda-na-srubie,3,13640,9940
Mysle o podlaczeniu wszystkiego do inwertera bezposrednio poniewaz akumulatory chce uzywac jako tylko bufor, jak slonce na chwile zniknie itp, nie chce z nich korzystac po zachodzie, wtedy wszystko powinno pracowac z sieci, nie bede mial duzo akumulatorow, na poczatek 2x100Ah.
Połącz 3 panele szeregowo będzie 120V i nie przekroczysz dopuszczalnego napięcia. Jak myślisz o Sinus pro ultra 6000 to słaby pomysł, jest to zabawka do 1,5kW słabe oprogramowanie - moich wymagań nie spełnia . Co do stringów to wiadomo że im grubszy kabel tym mniejsze straty. U siebie łączyłem 3 stringi składajace się z 3 paneli 400W. Każdy string to oddzielny obwód. Do budynku wchodzą 3 przewody plusowe i 3 przewody minusowe 6mm.kw. no i na to poszło 72mb kabla. Nie wydziwiałem kupiłem zwykły kabel za 3,85zł. Uważam że 6mm2 dla prądu 10A będzie wystarczające.
Witam wszystkich zrób tak jak pisze gospodarz forum pozdrawiam serdecznie 3 stringi połączone równolegle a czwarty string na regulator mppt niech ładuje akumulatory
Dokładnie tak jak pisze kolega @mejko to rozwiązanie jest lepsze 🙂
Dziękuję za współtworzenie forum 🙂
Subskrybuj: FotoVolty na YouTube
Polub: FotoVolty na FB
Jak jeszcze nie kupiłeś inwertera to zastanów się na takim bo to coś ma taką funkcję że jak brakuje ci mocy to on dobiera z sieci tyle ile mu potrzeba i nie przechodzi w baypas całkiem jak volt jeden minus cena a drugi nie wiem dokładnie ale podczas jak nie pracuje tylko stoi np. w nocy to pobiera ok 20-40 watt.Napiecie paneli może być większe
Hmm czyli Volt nie dobiera brakujacej energii z sieci?
Zalozmy, ze mamy z paneli produkcje 300W, pobor w domu 500. Myslalem, ze inwerter pobierze sobie te 300W z paneli i dociagnie 200W z sieci.
Na razie nie kupilem jeszcze falownika, Volt podoba mi sie z uwagi na dosc niskie napiecie startu.
Ten azo 3000 będzie za słaby bo ciągłej mocy tylko 1500w a znowu ten 6000 drogi,nie wiem czy to się kalkuluje parametry fajne bo można dokładać dosyć dużo paneli . Chyba najrozsądniej volt?🤔
Nie dobiera a w instrukcji na stronie 15 są ilustracje że niby pobiera nie wiem ja testowałem ustawiałem i u mnie nie dobiera niech może inni się wypowiedzą w tej kwestii DOBIERA CZY NIE brakujących watów
Czyli jak to wyglada w przypadku gdy panele daja nam 300W, pobor jest na poziomie 500W?
Cale 500W leci z sieci, to co produkuja panele nie jest w ogole uzyte?
@zgf1 dobiera najpierw z akumulatora a jak jest za mało to przełącza się na bypass
U mnie teraz cały czas jest odłączone od sieci, na wszystko starcza z baterii. Ale nie ma tak że część z PV a część z sieci, przynajmniej ja nie wiem jak ustawić.
Dziękuję za współtworzenie forum 🙂
Subskrybuj: FotoVolty na YouTube
Polub: FotoVolty na FB