Porównanie kosztów energii elektrycznej dla małych, średnich i dużych firm

Polska ma jedne z najwyższych cen za energię elektryczną w Europie. Sytuacji nie poprawiają regulacje międzynarodowe, które nakładają kary na produkcję energii elektrycznej ze spalania węgla. W tak skomplikowanym środowisku przedsiębiorcy muszą prowadzić biznes z celem minimalizacji kosztów operacyjnych. Jak mogą to zrobić właściciele małych, średnich i dużych firm?

Koszty energii elektrycznej dla małych firm

Zacznijmy od najmniejszych podmiotów, czyli małych firm. Koszty energii elektrycznej mogą być dla nich przytłaczające. Sprawy nie ułatwia fakt, że te podmioty nie mają wystarczającej konsumpcji, aby skutecznie negocjować ceny jednostkowe. Na ceny prądu ma wpływ nie tylko zużycie. Konieczne jest też wzięcie pod uwagę opłaty dystrybucyjnej i mocowej. Rozwiązań takiej sytuacji jest kilka:

  • Inwestycja w energooszczędne urządzenia.
  • Zmiana taryfy na nocną lub weekendową (o ile jest to zgodne z charakterem działalności).
  • Montaż OZE.

Ceny prądu dla średnich firm w Polsce

Prowadzenie średniego przedsiębiorstwa niesie za sobą wyższe koszty sumaryczne, ale też korzyści. Jedną z nich jest większe pole do negocjacji z dostawcami energii elektrycznej. Ma to ogromne znaczenie w kontekście obniżenia rachunków lub zabezpieczenia ich na zadowalającym poziomie. średniej wielkości firmy mogą też podpisywać kontrakty na określony wolumen energii elektrycznej czy zobowiązania długoterminowe. Przekłada się to na ochronę stawek, ale może nieść ryzyko strat przy spadku cen prądu. Warto rozważyć zmianę dostawcy na korzystniejszą propozycję np. EWE.

Koszty energii elektrycznej dla dużych firm

Chociaż koszty za energię elektryczną są w największych firmach znaczne, mają one dostęp do rozwiązań niedostępnych dla innych. Można to zauważyć zwłaszcza na przykładzie negocjowania cen oraz możliwości wprowadzania innowacji. Popularnym rozwiązaniem są aukcje energii, które pozwalają na zakup większych ilości prądu po korzystniejszych cenach hurtowych.

Duże znaczenie ma też zagwarantowanie sobie dostępu do energii ze źródeł odnawialnych. Nie zawsze musi to mieć związek z inwestycją. Możliwe jest podpisanie kontraktów z dostawcami, którzy dostarczany klientom prąd certyfikują pochodzeniem w 100% z OZE. Takie rozwiązania wspierają realizację celów środowiskowych stawianych przez państwo.

Praktyczne rozwiązania optymalizacji kosztów za energię elektryczną w firmie

Przedsiębiorstwa mają do dyspozycji wiele rozwiązań zmniejszających koszty prądu. Najważniejsze z nich to:

  • Zmiana dostawcy energii.
  • Optymalizacja zużycia.
  • Inwestycja we własne źródła energii.
  • Dopasowanie procesów produkcyjnych do niższych taryf.

Kluczowe znaczenie ma obserwacja rynku i gotowość zmian celem zmniejszenia rachunków. Nie warto z nimi zwlekać, bo ceny energii elektrycznej mogą się zmieniać. Wprowadzenie zmian dzisiaj może pozytywnie zaprocentować w przyszłości, gdy niektóre firmy zaczną mieć kłopoty z rentownością. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie zmian – w kontekście dystrybutorów prądu elektrycznego, ale też dodatkowych inwestycji w technologię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *