Fotowoltaika latem — czy panele fotowoltaiczne mogą się przegrzewać podczas upałów?

Mogłoby się wydawać, że fotowoltaika – która zasilana jest słońcem – latem powinna działać bez zarzutu. Okazuje się jednak, że instalacje solarne i upały stanowią raczej feralne połączenie. Kiedy panuje skwar, panele często wytwarzają mniej prądu. Dlaczego tak się dzieje? Czy solary mogą się przegrzać? Jak o nie zadbać, żeby uniknąć takiej sytuacji? Poniżej odpowiadamy na te oraz podobne pytania.

Panele fotowoltaiczne a pogoda

Wydajność fotowoltaiki jest bezpośrednio związana z aurą, jaka panuje na zewnątrz. I tak, kiedy pogoda dopisuje, dzień jest bezchmurny, panele solarne, na które bezpośrednio padają promienie słoneczne, otrzymują maksymalną ilość światła. Nie oznacza to wcale, że fotowoltaika przydaje się tylko latem – system ten działa bez względu na porę roku. Jeśli słońce zasłaniają chmury, energia pochodzi z promieniowania rozproszonego, czyli takiego, które powstaje na skutek odbicia promieniowania słonecznego.

Jak instalacja solarna działa latem?

Panele fotowoltaiczne do pracy potrzebują energii pozyskiwanej ze słońca, dlatego latem systemy tego rodzaju pracują bardzo intensywnie. Jednocześnie jednak o tej porze roku często występują upały, które sprzyjają zmniejszeniu wydajności instalacji solarnych.

Wysokie temperatury a działanie paneli fotowoltaicznych

Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje? Wyjaśniamy: instalacje fotowoltaiczne najlepiej pracują w temperaturze około 25°C – każdy stopień więcej to zmniejszenie wydajności systemu o około 0,4%. Oznacza to, że przy temperaturze 40°C starty energii sięgają nawet 15%! Ponadto, skwar i coraz częściej występujące susze sprzyjają osadzaniu się pyłu na panelach słonecznych, a to jeszcze bardziej ogranicza ilość docierającej do nich energii.

Czy panele fotowoltaiczne mogą się przegrzewać?

Zbyt wysoka temperatura otoczenia ma negatywny wpływ nie tylko na wydajność paneli solarnych. Często prowadzi ona także do przegrzania fotowoltaiki. To z kolei pogarsza pracę solarów, a często znaczenie skraca również ich żywotność. By temu zapobiec, odpowiednio zadbaj o instalację fotowoltaiczną.

Jak uniknąć przegrzewania się paneli słonecznych?

  • Przede wszystkim upewnij się, że falownik – kluczowy element systemu fotowoltaicznego – został zamontowany w sposób zalecany przez producenta. To bardzo ważne, ponieważ wzrost temperatury takiego urządzenia prowadzi do zmniejszenia produkcji energii, a także do wyłączenia samego falownika.
  • Wypróbuj specjalne plandeki i pokrowce do osłaniania kolektorów. Niektóre firmy oferują szycie takich okryć na wymiar – dzięki temu możesz dopasować je nawet do niestandardowej konstrukcji fotowoltaicznej.
  • By zwiększyć wydajność paneli, regularnie je czyść. To istotne zwłaszcza latem, kiedy na kolektory spadają liście, a kurz w większej ilości osadza się na ich powierzchni. Pamiętaj, że do czystych paneli łatwiej docierają promienie słoneczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *