Masz zainstalowane panele fotowoltaiczne? A może dopiero planujesz ich montaż? Czy wiesz, że w 2023 roku zmieniły się zasady rozliczania fotowoltaiki? Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, jakie są nowe warunki korzystania z tego ekologicznego źródła energii, ile kosztuje takie rozwiązanie i czy nadal warto się na nie zdecydować.
Zasady rozliczania Fotowoltaiki w 2023 roku
Do tej pory większość właścicieli instalacji fotowoltaicznej rozliczało się w formie net-metringu, czyli za każdy wyprodukowany, a także oddany do sieci elektroenergetycznej kW dostawali od 0,7 do 0,8 kW energii. Dzięki temu prosument mógł odebrać nawet 80% wyprodukowanej energii.
Inna forma rozliczania fotowoltaiki to net-billing. Obowiązuje on w instalacjach o maksymalnej mocy do 50 kW – są to standardowe instalacje w gospodarstwach domowych. W tym systemie nadwyżkowa energia, którą wyprodukowałeś, trafia do lokalnego zakładu energetycznego. Wysokość Twoich rachunków zależy od tego, ile prądu sprzedasz oraz jakie jest jego zużycie w Twoim gospodarstwie domowym. To dlatego istotna jest moc zamontowanych paneli oraz to, czy korzystasz z magazynu energii – pozwala on sporo zaoszczędzić.
Co się zmienia w rozliczeniach fotowoltaiki?
Zasady net-billingu co jakiś czas się zmieniają. Obecnie aż do 30 czerwca 2024 ceny sprzedaży energii pozyskanej z fotowoltaiki zależą od średniej ceny z ubiegłego miesiąca. Oznacza to, że nie są stałe, a sprawdzić je możesz na stronie internetowej tge, czyli Towarowej Giełdzie Energii. Natomiast od 1 lipca 2024 roku na ceny wpływ będą mieć stawki godzinowe, przez co trudniej będzie przewidzieć poziom opłat.
Czy fotowoltaika w 2023 roku jeszcze się opłaca?
Zastanawiasz się, czy fotowoltaika to rozwiązanie, na które nadal warto się zdecydować? Oczywiście! Mimo zmian, panele fotowoltaiczne pozwolą Ci zaoszczędzić na rachunkach – szczególnie biorąc pod uwagę wciąż rosnące stawki za prąd. Instalacja fotowoltaiki to inwestycja, która zwraca się po około 10 latach – a przy obecnych cenach energii znacznie szybciej. Co ważne, system ten będzie działał w Twoim gospodarstwie domowym znacznie dłużej, koszty ponosisz przede wszystkim na początku, a eksploatacja związana jest z niewielkimi wydatkami – słowem warto!
Jeżeli nie chcesz podłączać Fotowoltaiki do sieci – zainteresuj się Fotowoltaika w systemie off-grid system niezależny od zakładu energetyki, z własnym magazynem energii.