Forum

Powiadomienia
Wyczyść

Sinus Pro Ultra 10000 kW Volt Polska - problemy

4 Posty
2 Users
0 Reactions
145 Widok
syltrex
(@syltrex)
Posty: 28
Eminent Member
Topic starter
 

Czy miał ktoś problemy z tym falownikiem. Mam kilka uwag, może to ewenement chciałbym poznać Wasze opinie.

https://voltpolska.pl/index.php?controller=attachment&id_attachment=617
Strona 14, pkt 1. Sub, Sbu - działa tak samo
i kilka innych 😉

 

 
Opublikowany : 24/06/2024 10:41 am
 Kris
(@kris)
Posty: 54
Trusted Member
 

Z opisu wynika że w SUB przy niewystarczającej mocy z paneli brakującą część falownik dobiera z sieci, natomiast w SBU tę brakującą moc pobiera z akumulatora. Czyli SUB to trochę jakby UPS. Bardziej podobne są do siebie SBU i SOL.

 
Opublikowany : 24/06/2024 4:11 pm
syltrex
(@syltrex)
Posty: 28
Eminent Member
Topic starter
 

Może mi ktoś wytłumaczyć do czego jest pole 41? w instrukcji nie ma na stronie producenta - nie ma.

moja konfiguracja - https://see-me.pl/wp-content/uploads/2024/07/sinus-syl.pdf

Mam 4x Aku Cu 190Ah 12V, czy w pkt11 też mam ustawić 19A?, nie bardzo rozumiem ten punkt.

 

 
Opublikowany : 02/07/2024 10:46 am
syltrex
(@syltrex)
Posty: 28
Eminent Member
Topic starter
 

Ciekawostka w kwestii nadzoru budowlanego i falownika Sinus Pro Ultra. Może ktoś ma inne doświadczenia w tej kwestii? piszcie.

dzielę się z Wami, to mi pewien "mądrala" odpowiedział:

Brak wyłącznika różnicowoprądowego (tzw. różnicówki) w instalacji z falownikiem może stanowić poważny problem podczas odbioru budynku przez nadzór budowlany, ponieważ wyłącznik różnicowoprądowy jest istotnym elementem ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach elektrycznych.

Kluczowe aspekty do rozważenia:

  1. Wymagania prawne: W Polsce przepisy budowlane, a także normy dotyczące instalacji elektrycznych (np. PN-IEC 60364), zazwyczaj wymagają instalacji wyłączników różnicowoprądowych w obwodach elektrycznych, szczególnie w instalacjach domowych. Różnicówka ma za zadanie chronić przed porażeniem prądem elektrycznym poprzez wyłączanie zasilania w przypadku wykrycia prądu upływu, który może świadczyć o potencjalnym niebezpieczeństwie.

  2. Instrukcja falownika: W instrukcji do falownika może być informacja, że wyłącznika różnicowoprądowego nie można używać bezpośrednio na wyjściu z falownika. Jednakże, można zainstalować różnicówkę na innych obwodach w instalacji, które nie są bezpośrednio połączone z falownikiem, aby spełnić wymogi bezpieczeństwa.

  3. Odbiór techniczny: Nadzór budowlany przy odbiorze domu będzie sprawdzał zgodność instalacji z obowiązującymi przepisami i normami. Brak wyłączników różnicowoprądowych w obwodach, gdzie są one wymagane, może być powodem do odmowy odbioru budynku.

Zalecenia:

  • Konsultacja z elektrykiem: Przed zakończeniem instalacji i zgłoszeniem budynku do odbioru skonsultuj się z licencjonowanym elektrykiem, który upewni się, że instalacja spełnia wszystkie wymagania przepisów, norm oraz zapewnia bezpieczeństwo.
  • Zastosowanie różnicówek w innych obwodach: Jeżeli falownik wymaga, aby różnicówka nie była stosowana bezpośrednio na jego wyjściu, upewnij się, że różnicówki są zainstalowane na innych odpowiednich obwodach.

Podsumowując, brak różnicówki w całej instalacji może skutkować odmową odbioru budynku przez nadzór budowlany. Konieczne jest zapewnienie, że instalacja spełnia wszystkie normy i przepisy, a różnicówki są prawidłowo zainstalowane w miejscach, gdzie są wymagane.

 
Opublikowany : 23/08/2024 8:56 am
Share: